Основні правила поводження з пестицидами та Алгоритм дій при отруєнні бджіл засобами захисту рослин

16.07.2022

З метою попередження протягом 2022 року негативного впливу діяльності сільськогосподарських виробників та/або особистих селянських господарств на здоров’я людей та тварин, зокрема бджіл, рекомендуємо завчасно, перед початком проведення масових польових робіт Держпродспоживслужба інформує місцевих сільськогосподарських виробників та членів особистих селянських господарств щодо необхідності безумовного виконання заходів, визначених національним законодавством України.

Основні правила поводження з пестицидами:

1. До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітники повинні допускатися за нарядом на виконання цих робіт та медичною книжкою встановленого зразка, а також за наявності посвідчення про спеціальну підготовку на право робіт із пестицидами. Під час воєнного стану в країні Кабінет Міністрів України 16 березня 2022 року постановою № 297 змінив строк дії допусків (посвідчень), а саме: продовжив дію допусків (посвідчень), дійсних станом на 1 січня 2022 року, на період воєнного стану в Україні та на 90 днів, наступних за днем його припинення або скасування.

2. Усі роботи з пестицидами мають проводитися в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні. Обробки проводити в фазу бутонізації до цвітіння медоносних культур у період відсутності льоту бджіл.

3. Завчасно, але не менш ніж за три доби до початку проведення хімічної обробки необхідно повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин (на відстані 10 км від оброблювальних площ) шляхом надання повідомлення, які своєю чергою мають оповістити пасічників, мешканців населеного пункту, власників сусідніх с/г ділянок, сусідніх приватних домогосподарств тощо.

4. В межах населеного пункту обробку дозволяється проводити тільки ранцевим оприскувачем. Штанговим, вентиляторним обприскувачами та героїзацію дощуванням треба проводити за межами населеного пункту з дотриманням санітарного розриву від меж населеного пункту – 300 м штанговим оприскувачем, 500 м – вентиляторним оприскувачем.

5. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, установлюються попереджувальні написи. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату.

6. Необхідно чітко додержуватися регламентів зберігання, транспортування та застосування пестицидів.

7. Усі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються у спеціальних журналах: приходу-витрати пестицидів; протруєного насіння; з охорони праці.

8. Особи, що виконують роботи, пов’язані з контактом із пестицидами, обов’язково повинні користуватися засобами індивідуального захисту, та дотримуватися санітарних правил і норм особистої гігієни. Під час воєнного стану заборонено використовувати авіаційний метод захисту рослин, окрім за наявності дозволів від Служби безпеки України за погодженням Міністерства оборони України.

1

2

3