Антикорупційні органи України: хто і за що відповідає?

Серед усіх видів корупції понад 90% громадян вважають найсерйознішою саме політичну корупцію на найвищому рівні. Розслідуванням топкорупційних справ в Україні займається НАБУ, однак це не єдиний орган з антикорупційною підслідністю.

Хто ж саме розслідує корупційні правопорушення?

Як було зазначено, розслідування корупції серед високопосадовців та справи з особливо великими сумами збитків належать до компетенції НАБУ.

Державне бюро розслідувань розслідує злочини, пов’язані з держслужбовцями високої та середньої ланок, правоохоронцями та суддями незалежно від розміру завданих ними збитків.

Національна поліція України охоплює всі інші корупційні правопорушення, зокрема і кейси побутової корупції.

Служба безпеки України не має антикорупційної підслідності, але може проводити слідчі дії, доки прокурор не визначить іншу підслідність (на таке звернення прокурора надається 5 днів, і 10 — для прийняття рішення). Насамперед у справах, пов’язаних із державною безпекою.

Що таке підслідність і чому вона важлива?

Підслідність – це чітке визначення, який саме орган має право розслідувати той чи інший злочин. Правильне визначення підслідності забезпечує швидке розслідування, унеможливлює дублювання функцій та гарантує справедливий розгляд справи у суді.

Порушення підслідності може призвести до визнання зібраних доказів недійсними та затягування процесу. Саме тому важливо, щоб кожен орган діяв у межах своєї компетенції, дотримуючись законодавчих норм.

Крім того, належна обізнаність громадян про підслідність органів дозволяє активним українцям повідомляти про корупційні факти саме тим правоохоронцям, які відповідають за їх розслідування. Це дає змогу громадськості швидше отримувати потрібну реакцію та запобігти відволіканню правоохоронних структур від роботи в межах своєї компетенції.

З інфографікою щодо підслідності можна ознайомитися нижче.

Поділитися:

Як минув фестиваль «Сценічні візерунки» у Боратинській громаді
02.05.2025 17:01
Другий рік поспіль Боратинська громада обʼєдналась у великому родинному святі мистецтва. Фестиваль «Сценічні візерунки» став не просто подією, а доказом того, що мистецтво живе там, де є любов, пісня…
КП «Боратин» інформує
02.05.2025 14:37
Шановні мешканці громади! Вивіз понаднормових твердих побутових відходів (ТПВ), які накопичились у ваших домоволодіннях, здійснюється за попереднім зверненням за номером телефону: 0995323124. …
Недоотримана пенсія померлого пенсіонера: хто може отримати та як
02.05.2025 11:49
Якщо пенсіонер помер, але не встиг отримати нараховану пенсію, ці кошти можуть отримати його родичі. Хто саме та як це зробити — роз’яснюють юристи системи надання безоплатної правничої допомоги. …