Храмове свято у Голишеві та Городищі

22 травня Православна церква вшановує пам’ять святителя Миколая Чудотворця. Цього дня престольне свято відзначають у двох селах Боратинської громади – Голишеві та Городищі.

Голишів 1463 р. Голишів вперше згадується 1463 р. у листі польського короля і Великого князя Казимира. У документах того часу село, у якому була приватна митниця, фігурує як «Голєшов». В середині XVI ст. у селі функціонував Луцький замковий млин, який був привілеєм короля Сигізмунда Августа. На початку XX століття Голишів відомий як населений пункт з передовими технологіями. Тут працював водяний млин, крохмальня й гуральня, застосовувалася технологія ректифікації – виготовлення чистого спирту. Спеціалізувалося село і на вирощуванні картоплі. Голишівське картопляне господарство вирізнялося особливою сівозміною культур, що давало можливість збирати рекордні врожаї картоплі. Завдяки такій спеціалізації Голишева у селі успішно функціонували винокуренний та крохмальний заводи.

Духовним осередком села є Свято-Миколаївський храм.

Перша згадка про Городище датується 1575р. Назва села походить із праслов’янської мови, що означає «постійно укріплене поселення». Таке найменування цілком виправдане, адже огорожу довкола села було зведено задля оборони від ворожих нападів. Першими власником села був відомий поміщик Семен Богунський. Пізніше тут господарювали тут князь Григорій Сангушка та граф Хоткевич, шляхтичі П’ясецькі та Грабовські.

У роки Другої світової війни Городище було активним осередком націоналістичного руху. Наконечний Василь організував молодь, яка у клуні Степана Пуця зробила сцену і ставила п’єсу «Наталка Полтавка». Хлопці у козацьких костюмах співали пісні, читали вірші, зокрема поезію Тараса Григоровича Шевченка.

Городище завжди славилося своїми традиціями садівництва та квітникарства. На початку XX ст. тут був садок європейського типу з рідкісними деревами та квітами. Вже у 50-х рр. XX ст. у селі функціонував один із найпотужніших колгоспів «Україна». Тут займалися овочівництвом, солили капусту, робили томатну пасту, соки з яблук і полуниці.

Справжньою окрасою села Городище є Свято-Миколаївський храм, який має цікаву та захоплюючу історію. Розпочинається вона із старого Городища, яке знаходилося на південь від нинішнього села. Саме тут раніше була розташована церква, однак у 1943 році її було зруйновано. Нині на місці колишнього храму височіє пам’ятний знак – хрест, на якому зазначені роки будівництва та спалення церкви – 1912 – 1943 рр., а також зображено фото напівзруйнованої святині.

Свято-Миколаївська церква, яка згоріла, була мурована, згорів лише дерев’яний верх, тож її можна було б поладнати, але радянська влада не дозволила. Тоді церковне начиння люди позбирали у скрині і закопали. Згодом ці скарби було відкопано й утвар віддали в сусідній храм села Баїв, куди й стали ходити городищани. В 1961 році розібрали стіни, а підмурівки лишилися. На початку дев’яностих для Городища, яке після війни розмістилося вже в іншому місці, було спроектовано велику, двоярусну церкву Святителя Миколая Чудотворця, з 1991 року в нижньому ярусі стали правити. Причому фундамент цього ярусу – це підмурівки старого храму: його викопали зі згарища і перенесли у нове село. Вже повністю новий Свято-Миколаївський храм звели у 2000 році.

Пропонуємо вашій увазі архівні світлини жителів села Городище.

Поділитися:
Психологічна підтримка проєкт
В Україні створюється система первинної психологічної допомоги
05.07.2022 17:09
Нещодавно у Міністерстві охорони здоров’я зазначили, що через війну психологічної допомоги надалі потребуватимуть біля 15 млн. українців. Отже, перед державою постало питання – як вибудувати…
Ярмарок
У Ратневі діти влаштували ярмарок, щоб зібрати гроші на допомогу ЗСУ
05.07.2022 16:43
У центрі села Ратнів місцеві школярі влаштували ярмарок, на якому збирали гроші на допомогу Збройним Силам України. Діти виставили на продаж домашні млинці, а також товари, які напередодні вони…
Виплати
Фонд соціального страхування інформує
05.07.2022 10:48
Інформація щодо фінансування заяв-розрахунків для надання матеріального забезпечення застрахованим особам Станом на 05.07.2022р Луцьким відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального…