Медична допомога постраждалим від домашнього насильства: як це працює

Медична допомога насильство

В Україні вперше розробили механізм надання медичної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Днями Міністерство охорони здоров’я України затвердило наказ, яким вводиться системний підхід до виявлення домашнього насильства і надання медичної допомоги постраждалим. Про це повідомила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. Документ містить алгоритми дій медиків і пацієнтів в разі сексуального, фізичного або психологічного насильства.

Що повинні робити медики в разі виявлення ознак насильства?

Медичні співробітники повинні робити наступне:

  • знайти можливість поговорити віч-на-віч з потерпілим/постраждалої, уважно вислухати, але не змушувати говорити;
  • говорити з потерпілим спокійно, встановити довірчий контакт;
  • пояснити, що закон захищає жертв домашнього насильства і розповісти, де можна отримати психологічну та юридичну допомогу;
  • якщо мова йде про дитину, подбати про її безпеку і нормалізацію її емоційного стану;
  • проводити обстеження і лікування без дискримінації за будь-якою ознакою, перед тим отримавши усвідомлену згоду на обстеження;
  • інформувати людину і/або її законного представника (якщо представник не є кривдником) про права, заходи і соціальні послуги, що можуть бути використані постраждалою особою;
  • протягом доби установа охорони здоров’я інформує Національну поліцію Україні, а в разі виявлення пошкоджень у дитини – також службу у справах дітей.

Згода на медичне втручання

Людина, яка постраждала від насильства або її законний представник, обов’язково повинен дати згоду на медичне втручання. Винятком є тільки пряма загроза життю – в такому випадку згода пацієнта не є обов’язковою.

Важливо пам’ятати: про домашнє насильство можуть свідчити не лише клінічні симптоми, а й типи поведінки — агресивність, напади люті, схильність до руйнації, нищення, уповільнене мовлення, нездатність до навчання, відсутність знань, відомих дітям відповідного віку (наприклад, невміння читати, писати та рахувати), тривожність.

Підготовка медичного персоналу

Медичні працівники будуть проходити професійну тематичну підготовку, щоб проводити обстеження і надавати медичну допомогу постраждалим від домашнього насильства.

Студенти-медики також тепер будуть вивчати питання запобігання та протидії домашньому насильству. Ці теми мають бути внесені до навчальних планів і освітні програми.

Що робити людині, постраждалій від домашнього насильства?

Людина, який постраждала від домашнього насильства, повинна:

  • В екстреній ситуації телефонувати до поліції (102) або викликати швидку допомогу (103).
  • Також можна звернутися до мобільних бригад психологічної допомоги.
  • За потреби звернутися за медичною допомогою до найближчого закладу охорони здоров’я. Якщо стан не є критичним, записатися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Лікар проведе обстеження, призначить лікування чи направить до вузького спеціаліста.
  • Пройти обстеження та отримати підтримку. Лікар повідомить про результати обстеження, можливі варіанти лікування, а також про права, заходи та соціальні послуги
  • Пройти лікування. Лікування відбувається виключно за згодою пацієнта чи його законного представника, якщо він не є людиною, що вчинила насильство.

Нагадаємо, що 11 січня 2019 року в Україні набув чинності №5294 Про запобігання та протидію домашньому насильству.

За вчинення домашнього насильства в судовому порядку вводиться покарання у вигляді громадських робіт на строк від 150 до 240 годин або арешт на строк до 6 місяців. Також передбачається обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на строк до двох років.

Поділитися:

Свято-Пантелеймонівський храм у селі Рованці: одинадцята історія з циклу «Старі фотографії»
23.11.2024 23:55
Цікавою є історія Свято-Пантелеймонівського храму у селі Рованці, що сягає у глибину віків. Перший храм на цій території відомий від 1545 року, за часів Сигізмунда-Августа. Саме тоді на…
У Боратинській громаді відбулися заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору (ФОТО)
23.11.2024 17:47
Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно…
23 листопада – День пам’яті жертв Голодомору
23.11.2024 09:13
Щороку в четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Голодомор, якого зазнала Україна під час…