Одвічні рідзвяні традиції: у Боратині навчалися майструвати солом'яні дідухи

19 грудня в бібліотеці села Боратин відбувся майстер-клас з виготовлення різдвяного дідуха з відомою майстринею Валентиною Якимович та майстринею декоративно-ужиткового мистецтва Ольгою Навротюк.

Бібліотекарка Руслана Фурман у презентації ознайомила присутніх з різноманіттям виробів Валентини Якимович із соломи.

У вступному слові пані Валентина розповіла про себе, що володіє елементом нематеріальної культурної спадщини «Соломоплетіння і народна фольклористика Турійщини». Працювати з соломою майстриня почала, коли вчителювала у школі. Солому для виробів вона вирощує і заготовляє самостійно: у червні зрізає зелене озиме жито і висушує стебла.

З розповіді Валентини Якимович, солом’яний дідух – це дух предків, дідів, збереження традицій і пам’яті родини. Це символ доброго врожаю, миру й злагоди в родині, достатку в домі. Наші предки жили в гармонії з природою, вони задобрювали усякі природні сили різними обрядами та атрибутами.

Дідух – житній, пшеничний або вівсяний сніп, ставили на найпочесніше у хаті місце – під образами. За традиціями, заносили у хату дідух господар і його старший син. Якщо ж в сім’ї немає осіб чоловічої статі, то все це робить лише господар. Одягнувшись у святкове вбрання, ґазда йшов до стодоли або комори, поважно брав заздалегідь приготованого дідуха й урочисто ніс до хати. Сніп ставили на лавку в кутку стола й приповідали: «Дідо йде до хати, а всяке зло з хати».

Як заносять дідуха до хати, моляться та промовляють:

«Помагай дід на щастя, на Новий рік,

Щоб родила квасоля, овес, пшениця, жито,

Щоби цілий рік добре в здоровї і мирі прожити.

Дай, Боже, аби відпразникували та до другого Світого вечора дочекали».

Дідух стоїть до Водохреща. На Святвечір також дідуха носять по господі, заносять у стайню, щоб все велося.

Учасники майстер-класу з підказками і допомогою майстрині створювали різдвяні дідухи. Використовували для цього стебла пшениці, жита, вівса, додаючи ще і сухоцвітів: лаванди та заячих хвостиків, декорували сніп стрічками та міцно зв’язували. Тож усі присутні мали змогу створити свій унікальний дідух, який стане родинним оберегом та атрибутом на різдвяні свята.

Поділитися:

Знижки чи пастка? Як уникнути шахраїв під час Чорної пʼятниці
27.11.2024 15:03
Чорна п’ятниця — час не тільки великих розпродажів, але й високої активності шахраїв. Вони користуються попитом на вигідні пропозиції, розраховуючи на те, що люди можуть не перевіряти надійність…
Графік роботи «МОБІЛЬНОЇ ОПТИКИ» у Боратинській громаді
27.11.2024 12:00
На території Боратинської громади буде працювати «МОБІЛЬНА ОПТИКА». Це спеціальний автомобіль, забезпечений сучасним обладнанням для перевірки гостроти зору. Ви зможете безкоштовно: …
У Боратинській громаді юні футзалісти змагалися за першість
26.11.2024 19:39
У Боратинській громаді стартував другий етап «Всеукраїнські шкільні ліги пліч-о-пліч» під гаслом «Разом переможемо». Зареєструвалися на участь в ІІ (територіальному) етапі змагань серед учнів у 2024…