Поблизу Мстишина знайшли перстень Любарта: юні краєзнавці громади дізнавалися деталі

В кінці минулого року в соцмережах активно поширювалась новина: поблизу Мстишина, ймовірно, знайдено перстень князя Любарта. Відомий історик та дослідник древнього Луцька Петро Троневич став власником цієї унікальної знахідки. За словами дослідника, перстня він придбав у «людей, які займаються пошуком речей з допомогою металошукача».

Сам артефакт являє собою перстень-печатку з зображенням крокуючого лева. Саме крокуючий золотий лев на синьому фоні був гербом князя Любарта. Аналогічні зображення зустрічаються і на монетах князя. Петро Троневич припускає, що перстень був своєрідною печаткою, якою наділявся чиновник князя і ставив на документах від його імені:

«Якщо ми подивимось договір князя Любарта з польським королем Казимиром ІІІ, що був укладений 1366 року, то за Любартом йде, зокрема, земельний суддя Іван Мстишинський. Я подумав, що він міг від імені князя ставити ці печатки – завіряти документи. Ще у Мстишині був Любартів чиновник».

Стверджувати остаточно це можна буде тільки після того, як в архіві буде знайдено документ з відтиском даної печатки.

Нещодавно в Волинському центрі національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді в рамках освітнього проекту «Краєзнавча майстерня» відбулася зустріч Петра Троневича з юними краєзнавцями, серед яких були і учні Боратинського ліцею Денис Мазурок та Назар Лавренчук. В ході спілкування присутні змогли дізнатися багато цікавого з давньої історії Луцька, зокрема, нові факти зі з’їзду європейських монархів 1429 року, теорії про те, де може бути похований князь Любарт, а також короткий огляд книг, написаних істориком. До речі, серед них дослідження «Великий князь Дмитрій-Любарт і його сучасники», яке в 2011 році було випущене видавництвом «Твердиня» і яке стало справжнім раритетом. Не оминув дослідник і історію з перстнем Любарта. Саму знахідку він сприймає як імпульс в своїй дослідницькій роботі.

Член Національної спілки краєзнавців України, Віталій Гнатюк

Поділитися:

Колишня сільська рада села Баїв: дванадцята історія з циклу «Старі фотографії»
29.11.2024 17:47
Осінь 1948 року. Час класової колективізації на Волині й час утворення колгоспів. У селі Баїв теж починають з’являються перші ферми. Ферми! Гучне слово на той час для старих сільських клунь, де…
У Промені відбулися змагання зі спортивного орієнтування серед учнів ліцеїв та гімназій Боратинської громади
28.11.2024 12:23
На околицях села Промінь відбулися змагання зі спортивного орієнтування «Пліч-о-пліч» Всеукраїнські шкільні ліги серед юнаків і дівчат 5–9 класів ліцеїв та гімназій Боратинської громади. У…
Як забезпечити стійкий зв’язок під час відключень електроенергії до 72 годин
28.11.2024 11:33
В умовах надзвичайних ситуацій та можливих перебоїв в енергопостачанні особливо важливо залишатись на зв’язку з рідними, близькими, а також забезпечити безперервний робочий, навчальний процес кожного…