Промінський монумент – духовний оберіг і місце сили

Промінь пам'ятник 8

Мабуть кожен, хто хоч раз був у Промені, бачив цей знак. Пам’ятник зустрічає усіх, хто в’їжджає до села. Промінський монумент не схожий на типові архітектурні форми, які ми звикли бачити в українських селах – хрести або пам’ятні знаки назв населених пунктів. Що ж означає пам’ятник, чому його називають оберегом села та яким чином він пов’язаний із таємничим масонським символом?

Стелла пам’яті «Борцям за волю України» з’явилася у Промені майже 30 років тому, а саме 21 листопада 1994 року. Дата сама по собі є символічною, адже у цей день промінчани відзначають престольне свято. Ініціаторами встановлення пам’ятного знаку стали місцеві жителі – учасники «Народного руху», борці за волю України, що пройшли тюрми і Сибір Петро Шабала, Федір Соловонюк і Матвій Сапожник, а також голова АПОС «Промінь» Володимир Ющук.

Про призначення пам’ятника свідчить надпис: «Синам і донькам України відомим і невідомим, котрі поклали своє життя на вівтар Української Незалежної Держави, загинули в лавах Української Повстанської Армії та від рабської праці в Сибіру, стали жертвами ворожих провокацій на рідній землі. Вічна пам’ять! З духами спочилих праведників душі рабів Твоїх, Спасе, упокій і збережи їх у блаженному житті, у Тебе Чоловіколюбче».

За задумом автора Василя Парахіна основу монументу складають такі частини: всесвітньовідомий масонський символ «Всевидяче око» (Промениста дельта) – знак просвіти або принципу свідомості, «Тризуб у терновому вінку» – символ страждань і мук всіх борців за волю України, дзвін – символ пам’яті. Центральне місце композиції займають зображення чудотворної ікони Пілганівської Богородиці і Святого Михаїла – споконвічних оберегів села. Сам пам’ятник нагадує контури храму із вікнами та куполами.

У 2018 і 2020 роках стелу оновили – прикріпили пам’ятні дошки з іменами 28 односельчан, які поклали своє життя на вівтар боротьби за волю і незалежність України. Серед промінчан вже стало доброю традицією збиратися тут у День Незалежності і вшановувати пам’ять загиблих воїнів УПА і всіх полеглих героїв. Для мешканців села пам’ятник став справжнім місцем сили та ще одним духовним оберегом, який символізує незламну волю та любов до України.

За матеріалами Галини Патути

Промінь пам'ятник 7

Поділитися:

Спільні зусилля для важливої справи: у Мстишинській гімназії організували благодійну ярмарку на підтримку ЗСУ!
25.11.2024 19:10
Уже вкотре Мстишинська гімназія долучається до збору допомоги нашим захисникам. 22 жовтня учні 6 класу та їх батьки провели благодійний ярмарок «Яблучні смаколики на допомогу ЗСУ». Соковиті…
Свято-Пантелеймонівський храм у селі Рованці: одинадцята історія з циклу «Старі фотографії»
23.11.2024 23:55
Цікавою є історія Свято-Пантелеймонівського храму у селі Рованці, що сягає у глибину віків. Перший храм на цій території відомий від 1545 року, за часів Сигізмунда-Августа. Саме тоді на…
У Боратинській громаді відбулися заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору (ФОТО)
23.11.2024 17:47
Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно…