Промінський монумент – духовний оберіг і місце сили

Промінь пам'ятник 8

Мабуть кожен, хто хоч раз був у Промені, бачив цей знак. Пам’ятник зустрічає усіх, хто в’їжджає до села. Промінський монумент не схожий на типові архітектурні форми, які ми звикли бачити в українських селах – хрести або пам’ятні знаки назв населених пунктів. Що ж означає пам’ятник, чому його називають оберегом села та яким чином він пов’язаний із таємничим масонським символом?

Стелла пам’яті «Борцям за волю України» з’явилася у Промені майже 30 років тому, а саме 21 листопада 1994 року. Дата сама по собі є символічною, адже у цей день промінчани відзначають престольне свято. Ініціаторами встановлення пам’ятного знаку стали місцеві жителі – учасники «Народного руху», борці за волю України, що пройшли тюрми і Сибір Петро Шабала, Федір Соловонюк і Матвій Сапожник, а також голова АПОС «Промінь» Володимир Ющук.

Про призначення пам’ятника свідчить надпис: «Синам і донькам України відомим і невідомим, котрі поклали своє життя на вівтар Української Незалежної Держави, загинули в лавах Української Повстанської Армії та від рабської праці в Сибіру, стали жертвами ворожих провокацій на рідній землі. Вічна пам’ять! З духами спочилих праведників душі рабів Твоїх, Спасе, упокій і збережи їх у блаженному житті, у Тебе Чоловіколюбче».

За задумом автора Василя Парахіна основу монументу складають такі частини: всесвітньовідомий масонський символ «Всевидяче око» (Промениста дельта) – знак просвіти або принципу свідомості, «Тризуб у терновому вінку» – символ страждань і мук всіх борців за волю України, дзвін – символ пам’яті. Центральне місце композиції займають зображення чудотворної ікони Пілганівської Богородиці і Святого Михаїла – споконвічних оберегів села. Сам пам’ятник нагадує контури храму із вікнами та куполами.

У 2018 і 2020 роках стелу оновили – прикріпили пам’ятні дошки з іменами 28 односельчан, які поклали своє життя на вівтар боротьби за волю і незалежність України. Серед промінчан вже стало доброю традицією збиратися тут у День Незалежності і вшановувати пам’ять загиблих воїнів УПА і всіх полеглих героїв. Для мешканців села пам’ятник став справжнім місцем сили та ще одним духовним оберегом, який символізує незламну волю та любов до України.

За матеріалами Галини Патути

Промінь пам'ятник 7

Поділитися:

У Боратинській амбулаторії здійснює прийом виїзний флюрограф
09.05.2025 09:50
Шановні мешканці Боратинської громади! У Боратинській амбулаторії здійснює прийом виїзний флюрограф. Бажаючі мають змогу обстежитись за допомогою сучасного обладнання, на основі роботи з ШІ. …
Історія 19. «Пам’ятаємо! Перемагаємо! Спогади — 80 років потому»
08.05.2025 19:55
Спогади Зай Ганни Матвіївни, 1939 року народження, дитини війни, жительки села Боратин «Народилася я у селі Лютина Сабиновського району Пряшівської області у тодішній Чехословаччині…
Історія 18. «Пам’ятаємо! Перемагаємо! Спогади — 80 років потому»
08.05.2025 19:23
Спогади про Рубаху Андрія Антоновича (1914 – 2015 рр.), ветерана Другої світової війни, жителя села Баківці У травні 1941 року Андрія Антоновича разом із іншими баківчанами забрали…