Село Полонка відзначає престольне свято

Сьогодні, в день Різдва Пресвятої Богородиці своє престольне свято відзначає село Полонка Боратинської громади. З такої нагоди пропонуємо вам дізнатися 10 фактів про це село.

1. Назва сучасного села Полонка походить від слова «полонь». Можливо, це було місце для збору і утримання полонених бранців, під час частих набігів монголо-татар. Перша писемна згадка про цю місцевість відноситься до 1150 року. У час міжусобної війни за волинські землі нащадків Володимира Мономаха і волинського князя Ізяслава Мстиславовича.

2. У місцевому Полонійському монастирі прийняв у 1262 році чернечий постриг Воцшелк, син Литовського князя Мендовга.

3. Полонка була резиденцією луцьких владик. Вперше про полонківську землю, як церковну власність згадано у недатованому привілеї князя Свидригайла 1452 р., яким він підтверджував приналежність її Пречистенському монастирю, фундованому князем Мстиславом Ізяславовичем.

4. В кінці 16 ст. у с. Полонному (с. Полонка) господарював віленський воєвода Криштоф Радзивіл – зять волинського воєводи Андрія Вишневецького, рідний брат якого Дмитро (Байда) Вишневецький – славнозвісний засновник Запорізької Січі і стражник Хортиці.

5. Відомому досліднику Володимиру Рожку вдалося виявити такий факт: «1760 року коштом уніатського єпископа Рудницького зведено храм Різдва Пречистої Богородиці у містечку Полонному (с. Полонка), до якого згодом були приписанні церква Святого Михайла в с.Пулганів та вірні сіл Коршовець, Голишів, Новостав, Вербаїв.

6. Село Полонне по праву вважається козацьким. Тут у 1648 році діяв селянсько-козацький загін Федора Липки, луцького ландвійста.

7. У березні 1649 року селяни малого Полонного, що належало Луцькому Владиці Афанасію Пузині і перебувало в користуванні луцького підсудка князя Захарія Четверинського, розгромили хутір в урочищі Урвихвости. Тут, відступаючи з поля Берестецької битви влітку 1651 року, давали поодинокі бої козаки. Про що свідчать козацькі могили.

8. Власником землі у с. Полонці був Габріель Лунєв – швагро знаменитого польського письменника Юзефа Ігнація Крашевського (1812 -1887рр.

9. З 1921 по 1939 рр. с. Полонка – центр Полонківської гміни, до якої входила частина сучасного міста Луцька.

10. Храм Різдва Пресвятої Богородиці у с. Полонці – один із перших, який з’явився на Волині в незалежній Україні. Побудували його в 1992 році на місці старої церкви, яку розібрали і перевезли у сусідній Коршовець. Зводили храм родина Римарів, батько Анатолій із синами Юрієм і Миколою та їхній товариш Андрій Мірошниченко. Сім’ю Анатолія Степановича називають «будівельниками гнізд», так говорили монахи зі священної гори Афон про тих хто зводить храми. Чудом було те, що Анатолій Степанович впав з висоти 7 метрів і залишився неушкодженим.

Поділитися:

Жителів громади запрошують на гру ФК «Славія» – ФК «Мар’янівка»
11.05.2025 11:04
Сьогодні, 11 травня, футбольна команда з Боратина «Славія» зіграє першу домашню гру нового чемпіонату Волині проти ФК «Мар’янівка». Матч відбудеться на центральному стадіоні села Боратин. Початок…
Вітаємо з Днем матері!
11.05.2025 09:01
Сьогодні, у цей особливий день, ми висловлюємо найщирішу вдячність тим, хто дарує життя, виховує з любов’ю та відданістю, підтримує у найважливіші моменти – нашим мамам. Щиро дякуємо за те, що завжди…
У Боратинській амбулаторії здійснює прийом виїзний флюрограф
09.05.2025 09:50
Шановні мешканці Боратинської громади! У Боратинській амбулаторії здійснює прийом виїзний флюрограф. Бажаючі мають змогу обстежитись за допомогою сучасного обладнання, на основі роботи з ШІ. …