У Новоставі, Баєві та Цеперові відзначають престольне свято

28.08.2019
00:00

28 серпня у православному світі відзначають День Успіння Пресвятої Богородиці. Цього дня престольне свято у трьох селах Боратинської громади – Новоставі, Баєві та Цеперові. Місцеві церкви, що носять назву Свято-Успенських – одні з найстаріших храмів на Волині та є справжніми витворами сакрального мистецтва.

Церква Новостав

Свято-Успенська церква села Новостав є одним з найдавніших храмів не тільки Волині, а й України, адже побудована у 1681 році. Цікава історія церкви. За переказами, на цьому місці колись був дрімучий ліс. І якось у ньому заблукала донька знатного пана. Саме тут на пагорбі, біля річки Чорногузки, її і розшукали. Пан звелів побудувати на цьому місці капличку, згодом у 1681 році тут з’явився храм. Саме ця дата вирізьблена на дубовій балці у вівтарній частині храму.

Свято-Успенська церква у Новоставі вражає своєю величчю та красою. Храм має сім куполів, які символізують сім Таїнств Церковних – Хрещення, Миропомазання, Покаяння, Причасті, Шлюб, Соборування та Священство, а також сім ангельських чинів – Михаїла, Гавриїла, Уриїла, Селафіїна, Ієгудеіїла, Варахіїла, Ієреміїла.

Баївська церква

Дерев’яний храм Баєва також вражає своєю величністю. Церква блакитного кольору розмістилася на високому пагорбі, з котрого, аби не височезні і старезні дерева, було б видно всю округу. Спорудили Свято-Успенську церкву у Баєві 1875 року на місці старої дерев’яної церкви Святих Козьми і Даміана, закладеної ще в ХVI ст. на кам’яному фундаменті, з такою ж дзвіницею. На схилі підвищення біля храму знаходилося 16 курганів, зараз залишився тільки один.

Святиню будували на кошти прихожан з допомогою священика Філарета Ковальського. Церква мала приписні села – Городище і Цеперів та налічувала 670 прихожан, храм діяв постійно. У 1897 р. було відкрито трикласну церковно-приходську школу, де діти заможних селян вивчали письмо, арифметику та Закон Божий. За переказами ікони, що зберігаються у Свято-Успенській церкві Баєва – чудотворні, а сам храм не раз дивним чином рятував село у воєнні роки.

Поділитися:

Запрошуємо мешканців Боратинської громади скористатися можливостями Центру життєстійкості
02.07.2025 16:37
У Боратинській громаді діє Центр життєстійкості – місце, де кожен може отримати підтримку, пораду й натхнення для збереження психоемоційної рівноваги та розвитку особистісного потенціалу. У…
Спортсмени Боратинської громади повернулися з перемогою з обласного фестивалю фізичної культури і спорту!
02.07.2025 12:45
28 червня в місті Камінь-Каширський відбувся обласний фестиваль з фізичної культури і спорту, в якому взяли участь спортсмени Боратинської громади. Цікавими і видовищними були змагання «Козацькі…
Мешканка Мстишина стала призеркою конкурсу «Поезія заради миру» від ЮНІСЕФ
02.07.2025 09:51
Нещодавно у Києві відбулася презентація збірки «Поезія заради миру» — віршів, написаних українськими дітьми та підлітками на тлі повномасштабної війни. Однією з вибраних поезій став твір 15-річної…