Сьогодні батькам, які відмовляються робити щеплення своїм дітям не через медичні показники, а суто з власних переконань, варто замислитись, що здійснення їхніх прав як громадян України не можливе без виконання певних обов’язків.
Чи є обов’язковими щеплення для дітей, які відвідують навчальні заклади?
Згідно з законом, відвідувати державні заклади освіти можуть лише ті діти, які отримали щеплення за Календарем профілактичних щеплень, або у дитини є медичні протипоказання до вакцинації (ст. 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»).
«Колективний імунітет допоможе захистити від смертельно небезпечних хвороб тих дітей, які не можуть вакцинуватися з медичних причин. Якщо в дитини є протипоказання, їй надається відповідна довідка на підставі даних обов’язкового медичного профілактичного огляду дитини за участю лікаря-педіатра та інших лікарів-спеціалістів», – зазначають у МОЗ.
Як вчинити у випадку, якщо у дитини є медичні протипоказання до проведення щеплень?
Якщо в дитини є протипоказання до проведення щеплень, вона скеровується на спеціальну комісію з щеплень (жителі громади проходять комісію у КНП «Луцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги»). Спеціальна лікарсько-консультативна комісія може прийняти рішення щодо заборони відвідування дитиною без профілактичних щеплень навчального закладу, зокрема, у разі ускладнення епідемічної ситуації. У таких випадках питання щодо форм здобуття освіти такими дітьми вирішують місцеві органи освіти.
Епідеміологи вкотре зазначають, що нині в Україні спостерігається нестійка епідемічна ситуація щодо інфекційних хвороб, а захворюваність на кір, краснуху, епідемічний паротит, кашлюк, дифтерію набуває загрозливого характеру. Медики переконують, що на сьогодні в Україні є достатня кількість ефективних, якісних, безпечних та прекваліфікованих ВООЗ вакцин, щоб охопити щепленнями всі вікові групи, які цього потребують.