Вірус ящуру у тварин – що потрібно знати

08.04.2025
10:26

Ящур — це гостра зоонозна (здатна передаватися людям від тварин), природно осередкова інфекційна хвороба, що найчастіше вражає, як окремих особин, так і спричинює епізоотії великої й дрібної рогатої худоби й свиней, а також диких тварин — олені, козулі, лосі та дикі кабани.

На ящур може хворіти й людина. Зараження відбувається при споживанні необеззараженого молока від хворих тварин, а також через продукти його переробки, рідше через м'ясо. Можлива пряма передача інфекції людині повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою твариною.

Клінічні ознаки у хворих тварин:

  • надмірна слинотеча;
  • наявність невеликої круглої або овальної форми виразки слизової оболонки рота (афт);
  • ерозії на слизовій оболонці ротової порожнини та язика;
  • підвищення температури тіла;
  • кульгавість;
  • зниження апетиту.

Основним джерелом інфекції є тварини, хворі на ящур, та тварини, які перебувають в інкубаційному (прихованому) періоді хвороби. Інфіковані тварини передають вірус при диханні, зі слиною, носовим слизом, лімфою із афт що лопнули, молоком, сечею та каловими масами. зараження відбувається шляхом безпосереднього контакту хворих тварин зі здоровими. З моменту зараження до моменту прояву перших клінічних ознак проходить від 7 до 14 днів у великої рогатої худоби та 21 день у інших сприйнятливих тварин.

Для профілактики захворювання тварин необхідно:

  • дотримуватись суворого контролю доступу людей, до стада (заборона стороннім особам потрапляти на територію ферм та в’їзд машин, які перебували за межами господарства, без дезінфекції);
  • забезпечити регулярну дезінфекцію місць утримання тварин, обладнання, одягу та взуття;
  • дотримуватись обов’язкового профілактичного карантинування під час переміщення тварин до або з господарства;
  • забезпечити належну утилізацію гною та сміття, утилізацію трупів тварин здійснювати на місцях діючих худобо могильників та біотермічних ям;
  • користувачам мисливських угідь всіх форм власності, у разі виявлення трупів диких парнокопитних тварин повідомляти державну службу ветеринарної медицини району.

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці тварин та у випадку їх масової загибелі необхідно терміново сповістити дільничного лікаря ветеринарної медицини або територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби).

Поділитися:

ДСНС у Волинській області закликає не палити суху траву
04.07.2025 10:45
Спалювання сухої трави – не лише небезпечно, а й карається штрафом. З настанням потепління в Україні почастішали випадки підпалів сухої рослинності. Однак слід пам’ятати: такі дії не лише завдають…
ДСНС у Волинській області інформує про правила поводження на воді
04.07.2025 10:43
Улітку зростає кількість відпочивальників біля водойм. Задля безпечного та якісного відпочинку, ДСНС у Волинській області закликає дотримуватись правил поводження на воді: Не купайтесь у…
У Боратинській громаді відбувся захід для ветеранів «ЧАС Єднання»
03.07.2025 15:19
На вихідних у Боратинській громаді вперше пройшов захід «ЧАС Єднання», спрямований на об’єднання родин військовослужбовців, ветеранів та всіх чиє життя тісно пов’язане з військовою службою, захистом…