Престольне свято у Промені

21 листопада православні християни відзначають День святого Архангела Михаїла. А ще, саме у цей день – престольне свято у селі Промінь. Місцевий храм, який носить назву Свято-Михайлівського, має цікаву та давню історію.

Історична довідка
Довгий період часу про дату заснування церкви у селі Промінь достовірних відомостей не було. За переказами, церква тут існувала ще з XVII-XVIII століть. Роком побудови нинішнього храму церковні документи називали 1885. Однак, був ряд фактів, які свідчили про те, що храм має набагато давнішу історію. Це, зокрема, й ікони XVI-XVII ст., що зберігаються в Музеї Волинської ікони, й іконостас та написи на ньому, датовані 1859 роком.

Наприкінці XIX ст. на кам’яному фундаменті старого храму був збудований дерев’яний. Церква зводилася за кошти парафіян, хоч їх було і небагато (77 дворів – 483 мешканці). Великі пожертви зробили місцеві пани Ягодзінський і Зарембський, допомагали і жителі інших сіл парафії – Коршовця, Голишева, Вербаєва, Новостава. Пан Зарембський та його син поховані біля храму. Їх могили є тут і зараз.

Під час Другої світової війни навколишні села знищили, але Промінь або Пулганів (історична назва села) уцілів. Вважають це заступництвом Чудотворного образу Пресвятої Богородиці Пулганівської, копія якого тепер зберігається в церкві.

Щодо Чудотворної ікони, то це копія. Де оригінал, достеменно невідомо. Сама ікона написана на замовлення Параскеви та Дмитра Дармовісів і датована 1754 р. Історія ікони досить цікава. Люд до неї приїжджав ще в ХVІ ст. Побіля церкви знаходилися невеличкі будиночки, у яких паломники й перебували. Церква була відчинена цілодобово. Люди прикладалися до ікони, і тут же відбувалися чудодійні дива. Про це свідчать клейма, які знаходяться біля Чудотворного образу і які можна бачити.
Клейма – досить рідко зустрічаються. На Україні вони є ще у Почаївської Божої Матері та Іллінської Чернігівської ікони Божої Матері. Крім того, Пулганівська Богоматір виявилася ще і коронованою. А це правдиве свідчення того, що ікона — Чудотворна

Сьогодні у Свято-Михайлівському храмі служить протоієрей Володимир Дрозд, який докладає багато зусиль для розбудови церкви, вивчення її історії та дослідження давніх ікон, що знаходяться у храмі. Активними помічниками священника є учні краєзнавчого гуртка Промінської школи.

Поділитися:
Що таке гроші? Відповідають діти Боратинської громади (ВІДЕО)
30.06.2024 19:02
Основи фінансової грамотності варто закладати з дитинства. Саме в юному віці маленький громадянин вперше стикається з дрібними фінансовими операціями: вперше купивши додому хліб чи морозиво для себе,…
«Грошоверть у Боратинській громаді»: як жителі громади наповнюють місцевий бюджет? (ВІДЕО)
29.06.2024 11:17
Що ж, продовжимо тему бюджетної грамотності. Останнім часом ми часто про неї згадуємо, ба більше, вчора у Боратині відбувся День бюджетної відкритості під промовистою назвою «MONEY-фест», де разом…
З Днем Конституції України!
28.06.2024 09:51
Сьогодні ми вшановуємо основний закон України, що визначає права та свободи кожного громадянина, забезпечує принципи справедливості та демократії. Закон, який ознаменовує наш суверенітет та…