Радомишль – село з півтисячолітньою історією

03.04.2021
20:35

Радомишль – один з населених пунктів Боратинської громади з майже півтисячолітньою історією. Тут жили славетні луцькі «кликуни», відомі шляхтичі і князі, а ще подейкують, що у Радомишлі зупинявся сам Богдан Хмельницький. Що з цього правда, а що вигадка читайте у статті.

Вперше письмові відомості про село Радомишль знаходимо в документах ревізії Луцького замку за 1545 рік, тоді тут було 18 дворів. Село мало обов’язок щотижня висилати до Високого замку в Луцьку двох сторожів на варту, їхнім завданням було «ходити і кликати». Тобто серед відомих «кликунів», про яких нині говорять легенди Луцька були і жителі Радомишля.

Радомишляни також виконували обов’язки при господарському дворі. Несли службу і на передмісті Красного, де проживало 11 замкових рибалок. Власниками Радомисла (давня назва села Радомишль) починаючи з 1577 року були княгиня Корецька, шляхтичі Антоній Яловицький, Адам Прусинський, Василь Копистянський.

Цікавою є легенда про заснування села, яку місцеві жителі передають з покоління в покоління:

Влітку 1651 року курними волинськими дорогами крокувало козацьке військо. Попереду в червоних жупанах їхала старшина на чолі з гетьманом Б.Хмельницьким, який вів своє військо до Берестечка, щоб там дати бій королівським військам. Літня спека була нестерпною. Від втоми коні спотикалися, люди валилися з сідел. Неподалік містечка, всього за якихось 30 км, вирішив Хмельницький зупинити військо для відпочинку. Місцина видалась мальовничою. По правий бік чистої річки Забави лежав хутірець.

В одній із селянських хат розмістився Хмельницький, в інших – старшини. Козаки ж від втоми падали просто в шовкову траву і засинали. Більш досвідчені, які не в одних походах побували, в першу чергу піклувалися про своїх побратимів – коней напоївши та викупавши їх у Забаві. Інші чистили зброю. На березі запалали козацькі кострища. Згодом долину наповнив запах козацької страви: кашовари обід готували.

Увечері, коли військо відпочило, вирішив Хмельницький раду мислити із своєю старшиною як краще організовувати бій, щоб і військо зберегти, і ворога побити. Не знав воєвода, що його під Берестечком чекає велика поразка і полон.

А вранці ще тільки зійшло сонце, литаври сповістили похід. Козацьке військо залишило хутірець. І не знав Хмельницький, що селяни запам’ятали цей день і хутірець свій, який пізніше стане великим селом, назвуть в честь цієї події «Радомисл» (16-17ст.).

Наскільки ця інформація є правдивою достеменно невідомо, але підтвердженим є той факт, що поблизу Радомишля розташовані кургани козацьких поховань. Ймовірно у часи козаччини тут дійсно відбувалися військові операції та бої.

У 1773 році в Радомишлі на кошти села була побудована дерев’яна Успенська, а в 1827 році біля сільського цвинтаря – Андріївська церква (спалені каральним загоном фашистських військ у липні 1943 року). В кінці XIX ст. з ініціативи повітового дворянства було збудовано каплицю на честь російського імператора Олександра III. При церкві було 102 десятини землі. На 1897 рік за переписом в селі було 205 дворів і 1363 жителі, церква, церковно-приходська школа, олійня. За переписом 1911 року у Радомишлі проживало 1980 жителів. Крім різних сільських закладів були тут кредитне товариство, державна горілчана крамниця. До великої земельної власності належало 309 десятин.

На початку XX століття у селі був великий поміщицький маєток, у якому господарював придворний радник Андрій Шимко, а згодом його син Данило Шимко. Фільварок красувався над селом своїми розкішними будинками та парком із столітніми липами.

Під час окупації Волині Польщею (1920-1939рр.) у Радомишлі діяла культурно-освітня організація «Просвіта», відкрита у 1926 році), були групи прихильників демократичної партії, ОУН. Мешканці села активно брали участь у визвольних рухах під час Першої та Другої світових воєн.

Поділитися:

Отримуйте рахунки за розподіл газу онлайн – нові можливості від «Газмережі»
11.07.2025 09:36
Волинська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» інформує про зручний спосіб отримання електронних квитанцій за розподіл природного газу. Відтепер можна швидко та без черг завантажити рахунок за…
Національна соціальна сервісна служба України інформує про зміни у процедурі виплат соціальної допомоги
11.07.2025 08:39
З 1 липня 2025 року, Пенсійний фонд України (ПФУ) починає призначати та виплачувати певні види соціальної допомоги, раніше надані органами соціального захисту населення – інформує Національна…
У Боратині відбувся тренінг для жінок «Як впоратися зі стресом під час війни?»
10.07.2025 14:29
8 липня у бібліотеці села Боратин працівниці Центру життєстійскості провели тренінг на тему «Як впоратися зі стресом під час війни?» для мешканок Боратинської громади. Під час тренінгу учасниці…