Конфлікти у нашому житті виникають постійно, не виключенням є життя громади. Вчасні та грамотні дії, діалог з громадою, вміння говорити, не боятися, долучатися, бути присутнім – це головна запорука того, що конфлікт не вийде за певні межі. Тому, конфліктів потрібно не уникати, а мудро вирішувати.
Одним із альтернативних видів врегулювання конфліктів є медіація – метод вирішення спорів із залученням посередника (медіатора), який допомагає сторонам конфлікту налагодити процес комунікації і проаналізувати конфліктну ситуацію таким чином, щоб вони самі змогли обрати той варіант рішення, який би задовольняв інтереси і потреби усіх учасників конфлікту. Процедура медіації розповсюджена у більшості країн Європи, США та світу. У Німеччині, Нідерландах та інших країнах вже більше 10 років діють спеціальні закони, які передбачають порядок надання послуг з медіації у різних сферах суспільного життя та правовідносин.
В Україні відносно нещодавно почали говорити про медіацію на загальнодержавному рівні, а на рівні громад цей механізм залишається мало використовуваним.
У 2019 році в Боратинській громаді сільською радою спільно з Інститутом миру і порозуміння, за фінансової підтримки благодійної організації «Партнерство кожній дитині» у розмірі 109000 гривень, впроваджено проект «Створення шкільних служб порозуміння». Його мета – сприяти зниженню соціальної напруги у громаді. Завдання – підготувати команду старшокласників-посередників (медіаторів), які допомагатимуть своїм одноліткам розв’язувати конфлікти мирним шляхом, використовуючи в роботі відновні практики – медіацію, коло прийняття рішень, – і працюючи над формуванням безпечної атмосфери в навчальних закладах Боратинської громади.
Найбільшим результатом проекту стало організоване п’ятиденне високоякісне навчання з вирішення конфліктів шляхом медіації для близько 30 учасників (учнів і вчителів) трьох загальноосвітніх шкіл громади. Також обладнано кабінети, створено 3 шкільні служби порозуміння та запроваджено систему попередження конфліктів у школах.
Очікуємо, що у довгостроковій перспективі проект дозволить уникнути тисячі конфліктних ситуацій, забезпечить розвиток освітнього середовища та сприятиме розвитку молоді Боратинської громади.