В Оздові - престольне свято

Сьогодні, у День Вознесіння Господнього престольне свято відзначають жителі села Оздів, місцевий храм якого названий на честь торжества. Оздів – один з 24 населених пунктів Боратинської громади, село з цікавою історією та героїчним минулим.

Археологічні дослідження свідчать, що люди жили тут з давніх-давен. Поблизу Оздова знайдені багатошарові поселення тшинецько-комарівської, вельбарської культур, на території присадибних ділянок виявлені уламки ліпної кераміки доби бронзи і уламки вінець та горщиків княжої доби. У південно-східній частині села, на території тваринницької ферми, знайдено могильник культури кулястих амфор.

В історичних джерелах згадка про Оздів міститься у «Словнику географічному королівства Польського», там знаходимо такі відомості про село: «Оздів село повіт Луцький, гміна Полонка 8 верст від Луцька, 76 будинків, 487 жителів, церква 1545 року, згадується Матіца Сироп’ятович і Оздовськіх, 1583 Кріштоф Радзивіль, тепер Стецькіх». Вірогідність походження назви села сьогодні важко встановити, можливо, найменування пішло від імені польського власника Оздовськіх – Оздов – Оздів.

Жителі села Оздів завжди відзначалися мужністю та свободолюбивістю, саме тому у середині XVII ст., під час національно-визвольної війни, село опинилося в епіцентрі подій. Тоді жителі багатьох сіл розташованих поблизу Луцька, в тому числі і Оздова, очолені міщанином Липкою, за допомогою козацького війська взяли Луцьк і розгромили феодальні маєтки у Баєві, Полонці та інших навколишніх селах. Свідченням жорстоких боїв між повстанцями та польськими військами були козацькі могили, одна з яких збереглася і донині – між селами Оздів та Гірка Полонка.

Доволі цікаву історію має місцевий храм. Перша згадка про церкву у селі Оздів датується приблизно 1545 роком, про другий козацький храм мало що відомо, але він діяв. Третю церкву в Оздові звів невідомий благодійник, а ось четверта була збудована у 1874 прихожанами і освячена на честь Вознесіння Господнього. У Другу світову війну німці палили села, у тому числі й Оздів, тоді місцевий храм згорів ущент 23 червня 1943 року.

Про часи, коли у селі не було храму, з душевним болем згадують прихожани. І коли на початку 90-х засяяли перші промені свободи, громада вирішила здійснити своє бажання – побудувати храм. Церкву заклали у 1993 році, а от перше богослужіння відбулося у зовсім недовершеній будівлі 7 квітня 1996 року на свято Благовіщення. Храм освятили, як і попередній, на честь Вознесіння Господнього.

Вітаємо жителів Оздова із престольним святом, а також усіх мешканців громади з Днем Вознесіння Господнього! Здоров'я, миру та Божої ласки!

Поділитися:

Тимчасове припинення водопостачання в селі Рованці
14.05.2025 16:42
Завтра, 15 травня, в зв'язку з проведенням аварійно-ремонтних робіт водопровідної мережі в селі Рованці, буде тимчасово припинено централізоване водопостачання орієнтовно з 09:00 до 14:00. Просимо…
До уваги платників податків!
14.05.2025 14:12
Відділ фінансів Боратинської сільської ради інформує. Щороку до 1 травня контролюючими органами ДПС проводяться нарахування земельного податку з фізичних осіб за місцем знаходження земельної…
Орієнтувальники Боратинської громади успішно виступили на Чемпіонаті України
14.05.2025 08:53
9-11 травня на околицях міста Калуша Івано-Франківської області проходив Чемпіонат України зі спортивного орієнтування. Понад 500 спортсменів з 21 області України змагалися за звання найкращих, серед…