19 грудня, у день Святого Миколая, престольне свято відзначають жителі Мстишина – найдавнішого села Боратинської громади.
Знахідки археологів у 1979 р. доводять, що люди жили тут з сивої давнини. У ХІ – ХІІ ст. на околицях сучасного Мстишина було селище давньоруського часу, а перша згадка про село датована 1366 р. У цьому ж році згадується Іван Мстишенський, як посередник у відносинах князя Любарта і польського короля Казимира.
В архівних документах зустрічаються такі варіанти назви села: Мостишин, Смцішин, Осмтишни, Мцісін. Так само, як німецький Кеніґсберґ або російський Санкт-Петербург, Мстишин славиться своїми численними мостами. Часто назву села пов’язують із цією характерною особливістю.
Окрасою села є Свято-Миколаївський храм, який також має давню історію. Згідно Клірових відомостей церква Святого Миколая була заснована у 1787 р., священником тоді був Іосим Уйцеховський, який власним коштом побудував церковний будинок та інші споруди, тоді храм мав значні земельні володіння – 40 десятин.
Мстишин особливо вирізняється своєю багатою історією та культурою, яка багато в чому завдячує чеським переселенцям. Чехи оселилися тут у середині 1870-х рр. І заснували колонію «Ладовка», збудували школу, клуб, пожежну частину. В кінці 40-х рр. чеські переселенці виїхали на батьківщину, назавжди вписавши свою сторінку в історію села.
територіальна громада Луцького району Волинської області офіційний сайт