Мабуть кожен, хто хоч раз був у Промені, бачив цей знак. Пам’ятник зустрічає усіх, хто в’їжджає до села. Промінський монумент не схожий на типові архітектурні форми, які ми звикли бачити в українських селах – хрести або пам’ятні знаки назв населених пунктів. Що ж означає пам’ятник, чому його називають оберегом села та яким чином він пов’язаний із таємничим масонським символом?
Стелла пам’яті «Борцям за волю України» з’явилася у Промені майже 30 років тому, а саме 21 листопада 1994 року. Дата сама по собі є символічною, адже у цей день промінчани відзначають престольне свято. Ініціаторами встановлення пам’ятного знаку стали місцеві жителі – учасники «Народного руху», борці за волю України, що пройшли тюрми і Сибір Петро Шабала, Федір Соловонюк і Матвій Сапожник, а також голова АПОС «Промінь» Володимир Ющук.
Про призначення пам’ятника свідчить надпис: «Синам і донькам України відомим і невідомим, котрі поклали своє життя на вівтар Української Незалежної Держави, загинули в лавах Української Повстанської Армії та від рабської праці в Сибіру, стали жертвами ворожих провокацій на рідній землі. Вічна пам’ять! З духами спочилих праведників душі рабів Твоїх, Спасе, упокій і збережи їх у блаженному житті, у Тебе Чоловіколюбче».
За задумом автора Василя Парахіна основу монументу складають такі частини: всесвітньовідомий масонський символ «Всевидяче око» (Промениста дельта) – знак просвіти або принципу свідомості, «Тризуб у терновому вінку» – символ страждань і мук всіх борців за волю України, дзвін – символ пам’яті. Центральне місце композиції займають зображення чудотворної ікони Пілганівської Богородиці і Святого Михаїла – споконвічних оберегів села. Сам пам’ятник нагадує контури храму із вікнами та куполами.
У 2018 і 2020 роках стелу оновили – прикріпили пам’ятні дошки з іменами 28 односельчан, які поклали своє життя на вівтар боротьби за волю і незалежність України. Серед промінчан вже стало доброю традицією збиратися тут у День Незалежності і вшановувати пам’ять загиблих воїнів УПА і всіх полеглих героїв. Для мешканців села пам’ятник став справжнім місцем сили та ще одним духовним оберегом, який символізує незламну волю та любов до України.
За матеріалами Галини Патути
територіальна громада Луцького району Волинської області офіційний сайт