Річниця спалення Баєва. Спогади очевидиці

Світанок 11 грудня 1943 року для сотні мешканців села Баїв став останнім. 79 років тому під час каральної операції німецько-фашистські загарбники перетворили село на суцільне згарище і знищили більше сотні місцевих мешканців, у тому числі дітей.

Зі спогадів Надії Галактіонівни Корженевської (1936 р.н.)

«Це сталося 11 грудня на світанку.

До нашого будинку прибіг дядько. Він повідомив, що там німці стріляють, вбивають, підпалюють будинки і нам потрібно негайно тікати.

Маму на секунду охопила паніка, а тоді, оговтавшись, стала нас збирати: я була в нічній сорочині, на яку одягла пальтечко, взула на босі ноги чобітки і вийшла надвір.

На схід від хати росли густі кущі, але крізь голе гілля проглядалися німці, які стояли зовсім поруч, про щось між собою розмовляли. Бачила, як у ліс біжить наша сусідка із собакою, а вони стріляють по ній. Мене огорнув страх. Я почала просити утікати. Мама запитала: «Куди?».

Мій дядько (брат мами), який колись був на війні, збудував дуже примітивний схрон – викопана яма, вхід до якої був з хліва, причому він не був рівний, а йшов зиґзаґом. Коли ми спустилися туди, де можна було сісти, я почала плакати та просити, щоб усі прийшли сюди. Бабуся і дідусь відмовились спускатись у схрон, сподіваючись, що їх старих ніхто не зачепить.

Сиділи ми у схроні цілий день. Бачили, як бігали німці...

Коли вже геть стемніло - прийшов до подвір’я наш дядько, з ним були ще якийсь чоловіки і стали нас шукати. Пригадую, як він взяв мене на руки і виніс на вулицю.

Перед мої очима – суцільне згарище, в повітрі теж. Лише одна мурована стіна - і більш нічого..

- А де ж бабуся і дідусь?

- Ніде немає.

Шукають... Знаходять… Знаходять кістки і череп…

А я ніяк не можу збагнути, що той череп – то моя бабуся...

Мама плаче. Пішла навколо. Ходить – усе згоріло, лише стіна одна стоїть. Тільки вона вийшла, як за нею впала та стіна. Як би ще кілька секунд то могла б і мама загинути.»

Два дні люди шукали та збирали рештки на згарищі села.

Понад парканом між церквою та кладовищем стояли ящики, балії, «ванєнки», у яких були зібрані обгорілі тіла, лежали вони і у ряднах.

Хоронили невинно у вогні спалених 13 грудня в спільній могилі.

Як згадують очевидці: на похорон зібралась «сила людей» і поки відбувався чин поховання, над ними кружляли німецькі літаки. Проте жоден із присутніх не злякався і не відступив, віддавши шану своїм односельчанам.

Світла пам’ять та вічний спочинок усім невинно загиблим!

Баїв

Фото ілюстративне

Поділитися:
Боратинська громада долучилася до Діалогового заходу в рамках проєкту «Ефективна співпраця громади і народних депутатів України: Волинь в дії»
03.07.2024 13:11
Минулого тижня у Луцьку Волинське регіональне відділення Асоціації міст України провело Діалоговий захід за результатами та в межах проєкту «Ефективна співпраця громади і народних депутатів України:…
Як діяти, якщо стався тепловий удар: поради від МОЗ
03.07.2024 12:35
Попри прохолодну погоду в останні дні, зовсім скоро спека повернеться. А тому зараз важливо уважно ставитися до власного здоров’я, а також – до здоров’я близьких. Особливо це стосується дітей,…
Е-карта послуг в громадах для ветеранів війни
03.07.2024 09:32
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Представництвом Міжнародної організації з Міграції в Україні розробило та запустило е-Карту послуг для ветеранів війни в громадах. Е-Карта доступна…