Щороку у третій четвер травня відзначається Всесвітній день вишиванки. Українці у всьому світі віддають шану своєму національному одягу, який по праву вважається одним з найважливіших об’єктів нашої культурної спадщини, а також одним з найяскравіших та найвпізнаваніших атрибутів української айдентики.
Що символізує вишиванка, як часто жителі Боратинської громади одягають національне вбрання і скільки вишиванок мають у гардеробі - на всі ці питання відповіли мешканці Боратинської громади в рамках тематичного опитування, яке провели працівники закладів культури та бібліотекарі напередодні Дня вишиванки. В опитуванні взяли участь 258 жителів Боратинської громади, з яких 63% відсотків — жінки, 37% — чоловіки. Пропонуємо вам ознайомитись з результатами.
1.Що для Вас означає «вишиванка»?
Для більшості опитаних вишиванка — це генетичний код нації, українська душа, традиція, що передається з покоління в покоління, символ українського народу, єдності, нескореності, духовного багатства, а також національна святиня, мистецтво, оберіг, згадка про маму, мамина любов, краса і казка. Для когось – це релакс, хобі, святковий стрій, візитівка або ж символ кріпосної України.
2.Як часто Ви одягаєте вишиванку?
11 % наших жителів взагалі не одягають вишиванку або роблять це вкрай рідко, а 89% зазначили, що одягають на державні, церковні, шкільні свята, виступи та на дні народження.
3. Скільки вишиванок Ви маєте у своєму гардеробі?
58% опитаних у своєму гардеробі мають лише одну вишиванку, 12% - дві, 8% - три, 5% - чотири, 4% мешканців не мають жодної вишиванки та приємно, що є поціновувачі національного вбрання, які мають понад 5, а інколи навіть і понад 10 вишиванок і таких 13% серед опитаних.
4.Чи вмієте Ви вишивати?
26% не вміють вишивати, проте велика кількість, а це 74%, вміють гарно класти хрестик на полотні, цікаво, що з них значна частина — чоловіки.
5. Чи маєте Ви вишиванку, вишиту своїми руками?
29% наших жителів відповіли на це запитання позитивно. Багато хто відзначав, що мають вишиванки, які вишивала їм мама, є й такі, які вишивають на замовлення або заради свого задоволення, щоб зробити подарунок іншим.
6.Чи маєте сімейні традиції, пов’язані з вишиванкою?
69% мають різні сімейні традиції, хтось одягається всією сім’єю на великі релігійні, державні свята, хтось — саме у День вишиванки (7%).
Для когось традиція пов’язана із тим, щоб зберегти пам’ять про це ремесло і передати цю пам’ять з покоління у покоління, як і передавати вишитий оберіг від матері до доньки. Хтось традицію вбачає у стилі вишивки, коли хрестики мають лежати в одну сторону або ж у червоно-чорних кольорах, а хтось підбирає вишиванки в одному стилі для усієї сім’ї, такий собі family look.
31% не мають традицій пов’язаних із вишиванкою, проте є бажання започаткувати.
7. Чи зберігаєте Ви вишиванки своїх бабусь, прабабусь? Якщо так, то скільки років найстарішому вишитому полотні?
Приємно, що наші жителі бережуть цю прадавню традицію, як підтвердження цього 25% бережуть вишиванки яким понад пів століття, серед них і батькова сорочка, якій 67 років де вишитий дуб і калина, дідова вишиванка, якій 95 років та 12 вишиванок, яким понад 100 років – це і вишиті сорочки, запаски, обруси.