Сьогодні віряни вшановують пам'ять великомученика Пантелеймона. Саме це релігійне свято є престольним для села Рованці, де у ці години проходить святкове богослужіння. А поки щирі молитви підносяться до небес, пропонуємо вам ознайомитися з цікавими фактами про Рованці.
1. Відчути атмосферу Венеції колись можна було в селі Рованцях. Адже за твердженнями археологів, територія цього поселення, як і інших наближених до Луцька зі Сходу сіл, була поділена каналами-ровами, пересуватися якими можна було за допомогою човнів. Це дало привід назвати середньовічним сучасникам село Рованцями. Цікаві дані про Рованці можна знайти у Церковно-приходському літописі Свято-Пантелеймонівської церкви: «Деревня Рованцы вся испещрена ровами для стока воды. Деревня расположена на низменном болотистом берегу р. Стыри. Бывали годы (1877), когда жители вследствие наводнения выселялись из деревни. От слова «ров» произведено «Рованцы».
2. Перша писемна згадка про Рованці відноситься до середини ХV ст.. У ньому Великий литовський князь Свидригайло підтверджує Луцькому Пречистенському монастирю давніші земельні дарування цій обителі, тобто ще з ХІІ століття. Цей документальний факт підтверджується подальшим перебуванням села у володінні луцької кафедри.
3. Цікава історія храму Святого Пантелеймона, що був зведений у 1779 році в с. Рованці. Легенда розповідає, що місцевий поміщик примушував своїх підданих працювати у неділю і навіть у православні свята. За це Бог його і покарав. Від блискавки 27 липня, саме на день Святого Пантелеймона за старим стилем, згоріли всі будівлі панської оселі, а наступного року, того ж дня, згоріли всі панські хліба у полі. Після цього поміщик схаменувся і на честь Святого Пантелеймона, щоб Бог простив йому гріхи, вирішив побудувати церкву.
4. Храм Святого Пантелеймона в с.Рованці досі називають «гнідавським». Так як раніше ця церква була центром Гнідавського приходу.
5. В церкві є рідкісна ікона Святого Пантелеймона, яка виготовлена і освячена у 1895 році на горі Афон (в Греції), де зберігаються нетлінні мощі Великомученика, і була принесена до церкви за тисячі кілометрів. За більш ніж століття біля ікони відбулося чимало зцілень.
6. На поселені, Гнідавська Гірка, в межах с. Рованці у 1967 р. проведено «любительські» археологічні дослідження, під час яких було виявлено та досліджено господарську споруду з глиняною піччю, житло-напівземлянку ранньослов’янського часу, поселення та ґрунтовий могильник ст. жижовської культури епохи бронзи. Відшукано також житла та ями культури лінійнострічкової кераміки неолітичної доби, матеріали епохи бронзи та ранньозалізного часу.
7. На сьогоднішній день через с. Рованці прокладена залізнична дорога з Луцька до Львова. Це сполучення започаткували ще у 1928 році. Проклали залізницю з Луцька до Стоянова, що вже мав залізничний зв'язок зі Львовом. І от якраз тоді, нарешті утворилося залізничне сполучення Луцьк-Львів.
8. На місці нинішньої школи в Рованцях ріс буйний хміль. Біля хмелярні була і спеціальна сушарка. Робота на хмелярні була основним заробітком селян. Кожному виділялась певна кількість рядків. Хміль збирали в мішки, в кінці дня він зважувався. Зарплата якраз і вираховувалася за зібрану кількість (вагу).
9. В 60-70х рр. через Рованці до села Лучиці по річці Стир ходив пароплав «Микола Некрасов» так як скрізь стояла вода. А ще була переправа поромом через Стир до парку, адже в місто іншим шляхом було важко добратися..
10. 17.02.2016 р. на об’їзній дорозі поблизу селі Рованці відкрили першу зарядну станцію для електромобілів. Обладнання станції виготовлене в Україні, має усі можливі режими зарядки. Тут водночас можуть заряджатися автомобілі, електроскутери та електровелосипеди
Українці, які мандрують на електрокарі у Польщу ще донедавна скаржилися, що їм не вистачало зарядної станції саме в Луцьку. Тепер подорожувати на еко-транспорті стане зручніше.
11. Найбільша родина Рованців має 18 дітлахів. 7-8 малят – це звична кількість для місцевих сімей. Таким чином, з однієї домівки щодня на уроки вирушають 5-6 учнів. У селі розповідають, що значною мірою такому демографічному приросту сприяє релігія. Значна частина родин є вірянами, таким чином, на території сільської ради представлено 8 конфесій.