Щорічно 3 березня в усіх країнах відзначається Всесвітній день письменника – професійне свято літераторів (World Day of the writer). Повна назва цього свята Всесвітній день миру для письменника. Це свято відзначається не лише письменниками, а вважається професійним святом прозаїків, поетів, памфлетистистів, публіцистів, журналістів, істориків та блогерів.
Хоч професія письменника і з'явилася багато століть назад, майстри слова отримали своє свято лише у 1986 році на засіданні 48 конгресу Міжнародного ПЕН-клубу. Відтоді Всесвітній день письменника відзначають щорічно 3 березня.
Сьогодні в світі налічується близько 150-200 тисяч професійних письменників, і пишуть вони більш ніж 150 мовами.
Професія письменника нелегка, багатогранна і заслуговує глибокої поваги. Саме тому і був створений Всесвітній день письменника. Його святкування ініціював ПЕН-клуб (PEN International) — правозахисна організація, яка об’єднує професійних письменників, які працюють у різних жанрах літератури.
Пропонуємо вашій увазі 10 фактів про відомих світових письменників.
Макс Кідрук (Максим Іванович Кідрук )
Нар. 1984р.
Факт 1. Уродженець Рівного
Макс Кідрук – родом із Рівного, інженер-енергетик за освітою, який став мандрівником і письменником, автор нових жанрів тревелогів, технотрилерів «Бот». Без творчості цього нестандартного письменника важко уявити сучасну українську літературу ХХІ ст.
Факт 2. Його романи найбільше продаються
Автор 9 романів, серед яких бестселери «Зазирни у мої сни», «Не озирайся і мовчи», «Жорстоке небо», «Де немає Бога». Один із найперспективніших та найпродаваніших письменників сучасної України.
Факт 3. У творчість через любов до читання
Батько прищепив Максу любов до читання, а книги викликали у юнака непереборне бажання стати письменником.
Факт 4. Подорожі по світу і «Мексиканські хронічки»
Кідрук отримав грант на навчання в Швеції, а коли вчився там, почав подорожувати по Європі, а пізніше – і по світу. По приїзду з Мексики, яку письменник обійшов від Тихого океану до Атлантичного, була остаточно завершена книга «Мексиканські хронічки».
Факт 5. Де вперше ступила нога українця
Тривалий час подорожував по Південній Америці (Еквадор, Перу, Чилі) і острів Пасхи, де він був першим офіційно зареєстрованим українцем, який ступив на цю землю. Побачене описував у книжках «Подорож на Пуп Землі», «Любов і піраньї», «На Зеландію!», «Навіжені в Перу».
Факт 6. «Коронація слова» і інші нагороди
У 2009 році Кідрук стає лавреатом конкурсу «Коронація слова», а також отримує диплом «Відкриття року» від книготоргової мережі «Клуб Сімейного Дозвілля». У 2010 році отримує ще одну нагороду – ІІ премію конкурсу «Книга року» від журналу «Корреспондент».
Факт 7. Відмова видавництв, але друга премія в конкурсі
Рукопис «Мексиканських хронік» Кідрук відіслав до шести найбільших українських видавництв. Усі шість успішно відмовили. Одне взялося – видавництво «Факт», але через місяць збанкрутувало. Потім його подруга порадила подати на «Коронацію слова». Макс не дуже вірив, тому що роман не був форматний до того, що вигравало на «Коронації», тож був здивований, коли отримав другу премію.
Факт 8. Перший український технотрилер
«Бот» – це перший український технотрилер, гостросюжетний роман, в якому поєднуються сучасні технології, людська психологія та голлівудський «екшн». Події в книзі вигадані, проте все решта – місця, природні об’єкти, техніка, зброя, цілком реальне. Майстерно описані технічні деталі роблять роман небувало реалістичним.
Факт 9. Поєднав автобіографію і золото інків
Персонажі роману «Твердиня» були списані з реальних людей, включаючи самого Макса. Автор побував практично у всіх місцях, які описані в книзі, окрім непрохідних джунглів Мадре-де-Діос, звідки реально не повертаються люди. В основу сюжету було взято легенду про золото інків й таємниче місто Паїтіті, куди вони стягнули весь дорогоцінний метал, розуміючи, що іспанці їх обдурили.
Факт 10. Тамарин – симпатична тваринка і видавництво
Макс і Тетяна Кідрук у 2022 р. відкрили нове видавництво «Бородатий Тамарин», яке спеціалізується на нонфікшн та науковій фантастиці. Перша книга видавництва – «Нові Темні Віки» Макса Кідрука, однак «Бородатий Тамарин» видає й твори іноземних письменників.
Факт 11. «Нові темні віки» майбутня книга
Науково-фантастичний роман «Колонія. Нові темні віки» – перша частина фантастичного циклу «Нові темні віки» про світ у XXII столітті. Другу частину з назвою «Колапс» варто очікувати у 2026 році. У творі є реальні земні держави, що борються за сфери впливу та виживання на вмираючій Землі та… на Марсі. Тут є крихкі альянси, інтриги, змови, зрада і, звісно ж, невинні жертви. У «Колонії» десь до ста дієвих осіб, а події відбуваються водночас у різних куточках Землі та у різних куполах марсіанських колоній.
Рей Бредбері
(1920-2012)
Факт 1. Феноменальна пам'ять
Рей Бредбері мав унікальну пам’ять. За його словами, він пам’ятав все, що почув і побачив, чи не з моменту народження. Пізніше з такою ж легкістю він запам’ятовував все прочитане.
Факт 2. Продавець газет
З 18 років він почав продавати газети на вулиці — продавав їх кожен день протягом чотирьох років, поки літературна творчість не стала давати йому регулярний заробіток.
Факт 3. Фінансова скрута і постійна самоосвіта
У 1938 році в Лос-Анджелесі Рей закінчив середню школу. В коледж йому поступити так і не вдалося через фінансові проблеми. Однак він постійно займався самоосвітою. Так з дитинства він ходив в бібліотеку, де проводив 3 дні на тиждень.
Факт 4. Роман-антиутопія
Всесвітньо відомим Рея Бредбері зробив в 1953 році його роман-антиутопія «451 градус за Фаренгейтом» про тоталітарне суспільство, в якому книги підлягають спаленню. Роман був двічі екранізований: у 1966 році режисером Франсуа Трюффо і в 2018 році – Раміном Баграні. Особливо вдалим вийшов останній фільм, який був представлений на Канському фестивалі і отримав кілька нагород.
Факт 5. Класик наукової фантастики і не тільки
За своє життя Бредбері створив понад 800 літературних творів: кілька романів і повістей, сотні оповідань, десятки п’єс, ряд статей, заміток і віршів. Також він написав безліч сценаріїв до фільмів, міні-фільмів та серіалів, з 1963 року захопився драмою і випустив кілька збірок п’єс, в 1982 році опублікував збірку своїх віршів і створював багато інших творів, далеких від фантастики.
Факт 6.
Свою дружину Бредбері вперше побачив в книжковому магазині, де вона працювала. Після одруження протягом декількох років вона працювала цілими днями, щоб Рей міг залишатися вдома і писати книги. Її руками було набрано перший екземпляр «Марсіанських хронік». Це була любов всього його життя, а шлюб тривав аж до смерті дружини в 2003 році.
Факт 7. Як познайомитись з Бредбері?
«Кульбабове вино» – кращий твір для знайомства з письменником. Це сама автобіографічна книга: свої риси автор втілив в образах братів Тома і Дугласа.
Факт 8. Не тільки книги, а й телешоу
У період з 1985 по 1992 рік письменник був автором і ведучим телешоу «Театр Рея Бредбері», що складалася з невеликих фільмів, знятих за мотивами його оповідань. Кожен епізод починався з невеликих сценок, у яких він брав участь особисто.
Факт 9. Астероїд, кратер і посадка на Марсі
В честь Бредбері названий астероїд, кратер на Марсі і, саме символічне, місце посадки марсохода MSL Curiosity.
Факт 10. Новий твір – це продовження життя
Навіть після пережитого інсульту у 79 років, який прикував його до крісла, він щодня сідав за роботу. Бредбері щиро вірив, що кожна нова розповідь продовжить йому життя.
Астрід Анна Емілія Ліндгрен
(1907-2002)
Факт 1. Самостійно опанувала читання
Астрід Ліндгрен народилася в провінційному містечку Віммербю. У дитинстві перейнялася любов’ю до книг, коли її подруга читала їх для неї. Захоплена історіями, що ховаються в книгах, Астрід сама навчилась читати.
Факт 2. 15-річна журналістка
В 15 років влаштувалась на роботу в місцеву газету, так стала журналістом-початківцем, але майже всі її публікації виходили без зазначення її авторства. В основу багатьох її творів лягли історії та казки, які вона чула від рідних ще в дитинстві.
Факт 3. Мама-одиначка
В 19 років народила сина від редактора журналу, одруженого чоловіка, вдвічі старшого за неї. Народжувала в сусідній Данії, і перші три роки малюк провів в прийомній сім’ї, оскільки не вистачало грошей.
Факт 4. Пеппі і Карлсон герої для доньки
У 1954 році Астрід Ліндгрен написала першу з трьох своїх казкових повістей “Міо, мій Міо!” А Пеппі Довгопанчоху вона придумала, коли розповідала цікаві історії для своєї хворої доньки.Історія про Карлсона також з’явилась завдяки дочці, часто розповідала про загадкового чоловіка, який залітав у вікно.
Факт 5. Стенографічні рукописи
Чернетки своїх книг Ліндгрен писала за допомогою стенографії. В її архіві збереглося понад шість сотень стенографічних блокнотів із рукописами.
Факт 6. Престижна нагорода за дитячу літературу
За книжку “Расмус-бродяга” письменниця отримала медаль Ганса Крістіана Андерсена, найпрестижнішу у світі нагороду, що присуджується за дитячу літературу.
Факт 7. Еколог і захисниця тварин
За життя письменниця активно виступала проти розвитку атомної енергетики. На честь письменниці було названо один із відкритих астероїдів, який отримав назву “Ліндгрен”. Була палкою захисницею тварин.
Факт 8. Пам'ятник за життя
Ліндгрен стала першою письменницею Швеції, якій ще за життя звели пам’ятник. Він знаходиться в центрі Стокгольма, Астрід була присутня на урочистій церемонії його відкриття.
Факт 9. Казка, як маніфест
Заповнюючи декларацію, письменниця виявила, що її податки становлять 102 % від доходу. Тоді вона написала сатиричну казку "Помперіпосса в Монісманії", в якій висміяла податкову політику Швеції. Казка викликала великий резонанс у країні. Історія започаткувала дискусію про реформи шведської податкової системи й уже на наступних виборах суспільство не підтримало чинних політиків.
Факт 10. Благодійність
За роки своєї літературної діяльності Астрід Ліндгрен заробила не один мільйон крон, продаючи права на видання своїх книг і їх екранізацію, на випуск аудіо та відео касет, а пізніше ще й компакт-дисків із записами своїх пісень або літературних творів у власному виконанні. З 1940-х років вона жила в одній і тій же – досить скромній – стокгольмській квартирі і вважала за краще не збирати багатства, а роздавати гроші іншим.
Григір Тютюнник
(1931-1980)
Факт 1. Григір не Григорій
Літературне ім’я письменник обрав, щоб відрізнятися від старшого брата Григорія Тютюнника. Григорій молодший вирішив торувати власний шлях у літературі й почав підписуватися Григором.
Факт 2. Син «ворога народу» та порятунок від голоду
Михайла Тютюнника, батька письменника, заарештували, репресували як “ворога народу” із табору не повернувся. Шестирічний Григір виховувався в родині свого дядька Филимона на Луганщині. Згодом дядько пішов на фронт, а одинадцятирічний хлопчик, рятуючись від голоду, пішов пішки окупованою територією до рідного села на Полтавщині. Спогади про цю подію письменник відображає у творі “Климко”.
Факт 3. Радист, токар і студентська лава
У 1951-1955 роках Григір служив радистом на Тихоокеанському флоті. Після демобілізації працював токарем в залізничному депо на Луганщині. Потім навчався в університеті на філологічному факультеті в Харкові.
Факт 4. Перша «Зав’язь»
Перша його книжка “Зав’язь” вийшла 1966 році. Вона була з тих книжок, які засвідчили новий злет української прози і зробили популярним ім’я Григора Тютюнника.
Факт 5. Кращі твори 1967 року
Журнал “Дружба народов” відзначив оповідання письменника як найкращі у своїх публікаціях 1967 рік.
Факт 6. Письменник і кіносценарист
Григір Тютюнник цікавився кінематографом. Працював він у сценарній майстерні Київської кіностудії їм. О. Довженка. Там створив літературний сценарій за романом свого старшого брата “Вир”.
Факт 7. Творчий спадок і переклади
Загалом творчий спадок письменника складає близько 40 новел, 5 повістей, ряд нарисів, статей та спогадів. Твори Тютюнника перекладено англійською, білоруською, болгарською, вірменською, німецькою, польською та багатьма іншими мовами. Цінність його літературної творчості була надзвичайно високою.
Факт 8. Він жив почуттями
У своїх творах Григір завжди працював над почуттям. У щоденнику писав: “Ніколи не працював над темою. Завжди працюю над почуттям, що живуть навколо мене і в мені.”
Факт 9. Любов до українського села
Письменник постійно подорожував селами України. В його творах відображався побут сучасного села, рідкісним знанням мови та психології народу, соковитим гумором. Як у творах, так і житті Григір Тютюнник був гострим і безкомпромісним, що заходило в гострий конфлікт із “радянською дійсністю”.
Факт 10. Премії і нагороди
У 1980 році він отримав державну премію імені Лесі Українки за твори
“Климко” та “Вогник далеко у степу”. Г. Тютюнника нагороджено медаллю “Золоте перо”, а у 1989 році творчість письменника була посмертно відзначена Державною премією імені Шевченка.
Факт 11. Відчай і депресія
Зацькований, доведений до розпачу і депресій 6 березня 1980 року Григір Тютюнник вчинив самогубство. Передсмертну записку забрали кадебісти “Домучуйте когось іншого, а моє, що в мене є, спаліть”.
Всеволод Нестайко
(1930-2014)
Факт 1. Всеволод Нестайко народився “між рядків”
За сімейною легендою, мати-філологиня народила хлопця в перерві між читанням Ремарка. Уже тоді акушер сказав: “Мадам, схоже, у вас народився письменник”. Таки мав рацію, тож доля Всеволода була визначеною ще в пологовому будинку! До речі, проявився талант справді досить рано – перше оповідання хлопець написав у 8-річному віці.
Факт 2. Всеволод Нестайко виріс завдяки сну і дощу
“Рудий африканський їжачок”, “пожежна машина” або “море горить” – так через низький зріст та руде волосся називали Всеволода в школі. Ну як тут не хотіти скоріше стати дорослим? Та рецепт було винайдено: хлопець навмисно мокнув під дощем та відправлявся спати о сьомій вечора, відомо ж, що уві сні ростуть. Непомітно Всеволод таки вимахав під два метри – ось що значить цілеспрямованість:)
Факт 3. Дитячий письменник був батяром
До слова про школу: поведінка майбутнього письменника за партою була далека від ідеальної, бо своїми жартами він змушував сміятися не лише однолітків, але й учителів, за що його часто виганяли з класу. Одного разу Всеволода навіть витурили зі школи, проте хлопець провів мирні перемовини з директором і залагодив проблему ще до того, як новина дійшла до матері.
Факт 4. Всеволод Нестайко був сином січового стрільця
У такого веселого й дотепного автора життя було далеко не таким легким і безхмарним, як у його історіях. Історичні події внесли корективи в долю родини Всеволода Нестайка: коли хлопцеві було три, його батька заарештували та вбили в концтаборі через те, що був Січовим Стрільцем та належав до Української Галицької Армії. А далі картини голоду та війни, тож хлопцю довелося швидко подорослішати, проте оптимізму Всеволод не втратив і повернувся в дитинство у своїх творах. “Вихід був один – стати дитячим письменником. Так я й зробив. І, пам’ятаючи своє невеселе дитинство, я намагався писати якомога веселіше”, – казав Нестайко про свою творчість.
Факт 5. Письменника звинувачували в антирадянщині
Найвідоміший твір “Тореадори з Васюківки”, який включено до авторитетного списку Г. К. Андерсона як один з найкращих творів світової літератури для дітей, викликав далеко не захоплення в радянської влади. На Нестайка доносили через “нерадянських” героїв, бо хіба можна було, щоб персонажі твору закохувалися та провалювали іспити, отримуючи двійки, коли всі думки мали б бути про партію? Та це викликало ще більший інтерес читачів, тож популярність твору росла.
Факт 6. Відомий у всьому світі
Твір « Тореадори з Васюківки» було перекладено двадцятьма мовами світу, а фільм, знятий з “Тореадорами…” здобув ґран-прі на кінофестивалі в Мюнхені в 1968 році. Для показу його закупили 72 країни світу. Не показали лише в Україні.
Факт 7. Відзначений преміями
Повість - казка “Незвичайні пригоди в лісовій школі” удостоєна премії Лесі Українки.
Повість – казка «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків» удостоєна премії імені Миколи Трублаїні.
Указом Президента України від 20.01.2020р. Всеволод Нестайко нагороджений Орденом Ярослава Мудрого Vступення.
А у 2012 році відзнакою «Золотий письменник України».
Факт 8. Письменник був забобонний
Коли чорна кішка переходила дорогу, він не наважувся йти далі.
Факт 9. Друкував всліпу В останні роки погано бачив, але писати продовжував. Друкував на друкарській машинці всліпу, а дружина вичитувала.
Факт 10 . Незвичайний похорон. Помер Всеволод Нестайко 16 серпня 2014 року та похований у Києві на Байковому кладовищі. На його похорон сотні людей взяли із собою дзеркальця - аби провести улюбленого письменника в останній путь сонячними зайчиками.
Ернест Гемінґвей
(1899-1961)
Факт 1. Народився в сім'ї інтелегентів
Батьки Ернеста Гемінґвея були забезпеченими людьми, які жили в 7-кімнатному приватному будинку в престижному районі. Батько його був процвітаючим лікарем, а мати – оперною співачкою. Своє ім'я майбутній письменник отримав на честь діда.
Факт 2. Цікавість до загадкового та любов до природи
Коли Гемінґвею було 4 роки, батько почав вчити його полювати і ловити рибу. Це вплинуло на все життя письменника – він обожнював подорожувати віддаленими місцями, далеко від цивілізації.
Факт 3. У віці 12 років Ернест отримав у спадщину від свого діда 20-тикаліберну рушницю
В наступні роки Гемінгвей молодший не розлучався з нею, будучи цілком поглинутий полюванням. Свої перші літературні проби будуть описані у розповідях про Ніка Адамса, де полювання та пресловута рушниця відігравали не малу роль. В подальшому саме з неї відбудеться роковий постріл.
Факт 4. Мав «9 життів» як у кішки
Протягом усього життя Ернест Гемінґвей багато разів був близький до смерті. Він побував у більш ніж десяти ДТП і катастрофах, двічі був поранений на полюванні, ледь не згорів у лісовій пожежі, а в бою був поранений кулеметною чергою й дістав у тіло 273 мінних осколки.
Факт 5. Займався спортом
Ернест Гемінгвей у роки своєї юності непогано володів боксом та охоче віддавався футболу. Так що ще зі шкільної лави Гемінгвей міг постояти за себе.
Факт 6. «Тато Гем»
Шанувальники творчості Гемінґвея в усьому світі ласкаво називають його «тато Гем». В Україні у 1960-ті, був символом певного нонконформізму і молодіжної бравади, згадка його імені свідчила про позитивне сприйняття американської культури і стилю життя.
Факт 7. Лауреат премії
Письменник Ернест Гемінгвей був володарем як Пулітцерівської премії за повість «Старий і море» (1952 рік), так і Нобелівської премії по літературі в 1954 році. Пулітцерівська премія була присуджена роком раніше в 1953 році.
Факт 8. Об'єкт стеження
В останні кілька років свого життя Ернест Гемінґвей неодноразово заявляв, що за ним стежить ФБР. Письменник, щоб вилікуватися від параної, 15 раз проходив електрошокові терапію за рекомендацією свого лікаря в 1960 році. Після цього він втратив пам`ять і здатність писати. Пізніше з`ясувалося, що за ним дійсно стежили, про що віддав наказ особисто Едгард Гуве
Факт 9. Любов до котів
Ернест Гемінґвей обожнював котів, яких у нього було понад 20. Одного разу йому довелося застрелити свого кота, збитого машиною, щоб припинити його муки, і цей епізод він згадував, як один із найважчих у своєму житті. Нащадки Сніжка, улюбленого кота Гемінґвея, який мав по 6 пальців на лапах, і зараз живуть у його будинку – музеї в США. Їх там понад 40, і в більшості з них теж по 6 пальців на лапках. Вони визнані національним надбанням США.
Факт 10. Життя втратило сенс
Після тривалої і глибокої депресії, викликаної алкоголізмом і відсутністю творчого натхнення, 2 липня 1961 року пострілом з рушниці скінчив життя самогубством.
Еріх Марія Ремарк
(1898-1970)
Факт1. Друге ім'я в пам'ять про маму
Справжнє друге ім'я Еріха Ремарка – Пауль, а не Марія Еріх Ремарк змінив своє друге ім'я на «Марія» на честь своєї померлої матері, коли йому було 19 років.
Факт 2. Любов до гарного одягу
Усе життя Ремарк любив елегантно одягатися, він завжди стежив за собою і мав гарний вигляд. Особливу пристрасть він мав до широких краваток.
Факт 3. Баронський титул
На візитках Ремарка зображувалася корона, бо він купив баронське звання в одного збіднілого аристократа за 500 марок баронський титул (тому довелося формально усиновити Еріха).
Факт 4. Пристрасть до антикваріату
Письменник мав пристрасть до антикваріату. Коли він перебрався з Німеччини до Швейцарії, ще до імміграції в США, він купив там будинок та обставив його стародавніми меблями з різних країн. А до творчості його надихала музика.
Факт 5. Цікаве і дороге хобі
Хобі Ремарка – колекціонування килимів і живопису імпресіоністів, зображень з ангелами. В особистій колекції Ремарка були навіть твори Ренуара і Ван Гога.
Факт 6. «Перший млинець нанівець»
Своєї першої повісті Еріх Марія Ремарк так соромився, вважаючи її невдалою, що згодом скупив і знищив увесь її тираж.
Факт 7. Зрадник Третього Рейху
Особисто Йозеф Геббельс, відомий як пропагандист Третього Рейху, розгорнув велику кампанію проти письменника, прагнучи дискредитувати його творчість. Прихильники Третього рейху назвали Ремарка зрадником, який культивує в суспільстві пораженські настрої. У 1933 році твори Ремарка були заборонені і спалені нацистами.
Факт 8. Страта сестри нацистами
У 1943 році німецька влада стратила сестру Ремарка, звинувативши її в антиурядових висловлюваннях, а самому письменникові надіслали листа з вимогою оплатити послуги ката. Їй письменник присвятив книгу «Іскра життя».
Факт 9. Роман, що став піком творчості
Піком творчості Еріха Марії Ремарка, більшість читачів вважає роман «На Західному фронті без змін». Написав він його всього за півтора місяця. Після цього до Ремарка прийшла гучна слава, і в його рідній Німеччині книжка швидко розійшлася накладом у 1,5 мільйона примірників. В 1930-му році було відзнято однойменну кінострічку, яка отримала дві статуетки «Оскар». Екранізовано роман було тричі.
Факт 10. Два шлюби і роман з актрисоюЕкранізовано роман було тричі.
В Еріха Марії Ремарка був роман зі знаменитою кіноактрисою того часу, Марлен Дітріх і спілкувалися вони аж до самої смерті Ремарка. Другою дружиною Ремарка стала Полетт Годдар, яка до цього протягом 6 років була дружиною Чарлі Чапліна
Факт 11. Німець без громадянства
Німець за народженням, Ремарк з певного моменту життя не був німцем за документами, його було позбавлено громадянства Німеччини. Він отримав значну кількість нагород від Батьківщини, але повернути громадянство йому так і не вирішили.
Пантелеймон Олександрович Куліш
(1819-1897)
Факт 1. Літературні псевдоніми
Псевдоніми П.Куліша – Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин, Панько Олелькович
Факт 2. Автор української абетки.
В кінці 1850-их років Куліш уклав першу фонетичну абетку для української мови, що є основою сучасного українського правопису
Факт 3. Перший історичний роман українською.
Перу П.Куліша належить роман «Чорна рада», він вважається першим історичним романом написаним українською мовою. Зразком для написання цього твору послужила творчість В.Скотта.
Факт 4.
Був одруженим з Олександрою Білозерською, яка відома українським читачам під псевдонімом Ганна Барвінок. Він був старшим за дружину на дев’ять років. На честь неї Куліш перейменовує хутор Мотронівка на Чернігівщині, в якому оселився у Ганнину Пустинь.
Факт 5. «Граматка» і історія України.
У 1857 р. Пантелеймон Куліш створив і видав «Граматку». «Граматка» містила соціально підібраний матеріал для читання, який мав пізнавальний і виховний зміст: повчання, псалми, історичні оповідання. 1861 р. Пантелеймон Куліш перевидав «Граматку», доповнивши її короткою історією України.
Факт 6. П. Куліш і Волинь
П. Куліш працював викладачем словесності в гімназіях Луцька, Києва, Рівного. Також працював у заможних поміщиків учителем.
Факт 7. Письменник поліглот
П.Куліш знав 10 мов і відомий перекладацькою діяльністю. Він перший переклав українською твори Ґете, Гейне, Байрона, Шіллера, Шекспіра тощо. Переклади П.Куліша з європейських поетів входять до збірки «Поетична Кобза».
Факт 8. Біблія на українській мові
Можливістю читати Святе письмо рідною мовою ми завдячуємо П. Кулішу.
Починаючи з 1860-х років П.Куліш працював над перекладом Біблії. Останні роки життя він майже повністю присвятив себе перекладу Біблії, але завершити не вистачило часу. Рукопис довели до кінця Іван Нечуй-Левицький та Іван Пулюй. Видало перший повний переклад Біблії українською мовою Біблійне Товариство 1904 року у Відні за назвою «Св. Письмо Старого і Нового Заповіту».
Факт 9. Спадщина і музей
Ганна Барвінок пережила чоловіка на 13 років. Після його смерті упорядкувала архів, спогади, листування спадщину, а потім продала родинний хутір Мотронівку. Аби на отримані кошти опублікувати чималу творчу спадщину покійного. Останні роки життя Ганна Барвінок прожила в жахливих злиднях, але саме її зусиллями було видано найповніше досі зібрання творів Пантелеймона Куліша, створено його музей.
Тарас Шевченко
(1814-1861)
Факт 1. День народження і іменини
Тараса Шевченко назвали Тарасом через близькість до іменин. 25 лютого, коли він народився, за юліанським календарем було свято Святого Тарасія.
Факт 2. Знаний художник і академік
За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році був удостоєний звання Академіка гравіювання по міді.
Факт 3. Прагнення волі
Лише 12 років зі свого короткого життя Тарас Григорович був відносно вільною людиною. 24 роки він був кріпаком, 11 років перебував під слідством, на військовій службі та у засланні.
Факт 4. Знаменитий модник
Тарас любив витрачати гроші на одяг. Коли жив у Петербурзі і добре заробляв, міг собі дозволити дорогі костюми. Тож він був знаним модником. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу.
Факт 5. Переклади творів
Твори Тараса Шевченка перекладені більше, ніж ста мовами світу. Зокрема мовою есперанто.
Факт 6. Він часто закохувався
Тарас Григорович дуже часто закохувався. Однак одружитися був готовий лише на одній – 20-річний Ликері Полусмаковій, наймичці.
Факт 7. Увічнений по всьому світу
Пам’ятники Шевченкові розміщені по цілій планеті. Їх налічують майже 1,5 тисячі. Звісно ж, найбільша кількість в Україні.
Факт 8. Батько поета
Його батько був далекобійником на сучасний манір і мав своє СТО.
Факт 9. Улюблений напій
Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
Факт 10. Найменший «Кобзар»
Найменше в світі видання «Кобзаря» має розмір близько половини квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.
Факт 11. Викуп за великі гроші
За викуп віддали 2,5 тисячі рублів. Це – дуже великі гроші на ті часи, співмірні з річним доходом маленького маєтку чи села. Але це не була найбільша сума, за яку викупали художників чи інших талановитих людей.
Джоан Роулінг
(нар.1965р.)
Факт 1. Різні професії письменниці
Раніше всесвітньо відома письменниця, працювала науковим співробітником і секретарем-перекладачем в міжнародній організації «Міжнародна амністія».
Факт 2 Непримітна учениця – літературна ікона
У шкільні та студентські роки Дж. К. Роулінг ніколи не вважали успішною ученицею. Після закінчення школи проваливши іспити в Окфорд навчалася на філологічному факультеті (спеціальність «Французька мова та література») в університеті провінційного міста Ексетер.
Факт 3. Псевдоніми
Джоан Роулінг підписує свої книги на чоловічий манер псевдонімами Дж.К.Роулінг (в знак шани до покійної бабусі Кетлін, додала до псевдоніма літеру «К»)або Роберт Ґалбрейт, а вдома її взагалі називають Джо.
Факт 4. Нелегкий період в житті
Коли Джоан починала писати перший роман про Гаррі Поттера, вона вважала себе «найбільшою невдахою». Її особисте життя було зруйноване, вона розлучилася зі своїм першим чоловіком, залишилася одна, без роботи з маленькою донькою на руках, її мати, в цей час, страждала на розсіяний склероз, який і привів до її смерті. Образ Герміони вона писала з себе 11-річної.
Факт 5. 12 відмов і аукціон
Свій роман "Гаррі Поттер та філософський камінь" письменниця надрукувала на старій друкарській машинці і 12 видавництв відмовились його друкувати. А вже через три р5. ки вже був оголошений аукціон на право видати цю книгу.
Факт 6. Рекорд продажів
Остання книга із серії романів про Гаррі Поттера побила всі рекорди продажів в історії. За одну добу у США та Великобританії було розкуплено 11 мільйонів примірників «Гаррі Поттер і Дари Смерті».
Факт 7. Новий жанр
У 2013 році побачила світ нова книга Роулінг – кримінальний роман "Кувала зозуля". Її письменниця видала під псевдонімом Роберт Ґалбрейт.
Факт 8. Письменниця мільярдер
Роулінг стала першою людиною, що стала мільярдером завдяки написанню книг. Сьогодні вона одна з найбагатших і найвпливовіших жінок Великобританії.
Факт 9. Україні друг
Джоан Роулінг – великий друг України. В соціальних мережах вона веде інформаційну роботу та допомагає українським дітям; її фонд спрямував з цією метою майже 1 мільйон фунтів стерлінгів.
Факт 10.Благодійниця й філантропка
На різні благодійні цілі письменниця пожертвувала понад 100 мільйонів фунтів стерлінгів. Через що позбулась звання першої жінки мільярдера.
Стівен Кінг
(нар.1947 р.)
Факт 1. Король жахів
Усі поціновувачі Стівена Кінга, називають його справжнім « Королем жахів».
Факт 2. Перші твори дитячі
Свої перші твори Стівен написав ще будучи дитиною.
Факт 3. Екранізація
Твори письменника екранізувалися понад 100 разів.
Факт 4. Найбагатший у світі письменник
Станом на сьогодні, Стівен Кінг вважається найбагатшим письменником в історії світової літератури.
Факт 5. Найуспішніші книги
Сам автор своїми найбільш успішними книгами вважає «Воно» і «Історію Лізі».
Факт 6. Рекорди з продаж
До моменту 70-річчя письменника було успішно розпродано понад 350 мільйонів екземплярів його книг. Вони були перекладені багатьма мовами світу.
Факт 7. Фобії
Навіть у «короля жахів» є фобії, Стівен страшенно боїться психіатрів та страждає на аерофобію ( він боїться літати на літаках).
Факт 8. Річард Бахман
Справжні поціновувачі автора знають, що сім своїх книг Стівен опублікував під псевдонімом Річард Бахман.
Факт 9. Одного разу щось пішло не так
На вимогу Стівена Кінга, одну з його книг вилучили з продажів, це був перший і останній випадок у його письменницькій кар'єрі.
Факт 10. Підтримка України
Стівен Кінг один із перших хто підтримав українців після повномаштабного вторгнення. Свою підтримку він висловив через соціальні мережі. Письменник закликав до миру, солідарності та підтримки для України. Він заявив, що ніхто не повинен забувати про конфлікт і його жертви, і спонукав своїх прихильників до допомоги та поширювати інформацію про ситуацію в Україні. Кінг попросив не підтримувати «умиротворювачів», а бути думками з Україною. Зокрема повідомив, що не продовжуватиме книжкових контрактів із Росією.
Люко Дашвар
(нар. 1957р.)
Факт 1. Псевдонім
Справжнє ім`я Люко Дашвар – Ірина Миколаївна Чернова. Свій псевдонім письменниця вигадала, зібравши склади і літери імен дорогих для неї людей.
Факт 2. Сценарна майстерність від Голівуду
Люко Дашвар закінчила курси сценарної майстерності голлівудського професора Річарда навчалася у школі практичної журналістики та на курсах з нейролінгвістичного програмування.
Факт 3. «Коронація слова»
Перший роман Люко Дашвар «Село не люди» – став лауреатом премії конкурсу «Коронація слова 2007».
Факт 4. Книга року
Роман «Молоко з кров`ю» (або «Примха»), став переможцем конкурсу «Книжка року БІ-БІ-СІ 2008».
Факт 5. Вірність видавцю
Ви не знайдете книги Дашвар у жодному видавництві, окрім «Клубу сімейного дозвілля». Усі книги авторки друкувались тільки там.
Факт 6. Прототипи героїв реальні люди
Прототипи літературних героїв та сюжетів Люко Дашвар, здебільшого, почуті або побачені письменницею у реальному житті. Джерелом багатьох своїх книжкових ідей Ірина Іванівна вважає посаду обліковця листів у газеті.
Факт 7. Не лише романи, але й кіно
Авторка пише не тільки книги, але й сценарії, та підписує їх своїм справжнім прізвищем, а не псевдонімом.
Факт 8. Спадок
Свою останню книгу «Спадок» Люко Дашвар почала писати у перші дні повномасштабного вторгнення, і писала понад рік, що для самої авторки є найдовшим строком написання.
Факт 9. Книги окремо, сім’я окремо
Діти та чоловік письменниці не читають її творів і вона їм вдячна за це.
Василь Слапчук
(нар. 1961 р.)
Факт 1. Шліфувальник – студент філолог
Василь Дмитрович Слапчук народився 23 грудня 1961 року в селі Новий Зборишів Горохівського району на Волині. Після закінчення школи і технічного училища працював шліфувальником нам заводі «Комунар» у Запоріжжі. Закінчив філологічний факультет Луцького педінституту ім. Лесі Українки
Факт 2. Служба в Афганістані
Військовий обов’язок відбував у Афганістані. Служив у 3 батальйоні 66 ОМСБ, що знаходилася у м. Джелалабад. 4 червня 1981 року отримав контузію, але залишився на бойовій позиції. 18 червня 1981 року під час штурму бази моджахедів у ущелині Тора – Бора (одна наймасштабніших військових операцій, що проводилися радянськими військами на території Афганістану) у провінції Нангархар, був тяжко поранений.
Факт 3. Перші твори з «Перцем»
Літературну діяльність Слапчук розпочав на початку 90-х років. Його ранні вірші публікувалися в обласній молодіжній газеті «Молодий ленінець» (тепер «Віче») (1984р.), журналі «Перець» та журналі «Жовтень» (тепер «Дзвін»)(1989р.)
Факт 4. Трикнижжя про афганську війну
Перша поетична збірка «Як довго ця війна тривала» виходить у 1991 році й разом із повістю «Прокляття» (1991) та книжкою віршів «Німа зозуля» (1994) утворює об’єднане афганською тематикою трикнижжя. Осмислюючи трагедії та руйнації, що їх неминуче приносить війна.
Факт 5. Східна мудрість і «Євангеліє»
В одному з інтерв’ю Слапчук каже наступне: «Основа моєї філософії – Євангеліє. Схід же мені цікавий тим, що я знаходжу там багато українського, а ще – підтвердження моєму переконанню, що в Євангеліє є вся необхідна людині мудрість, треба лише навчитися звідки її черпати. Східні вчення тільки укріплюють мене як православного християнина.
Факт 6. Перший волинянин лауреат Шевченківської премії
У 2004 році Василь Слапчук перший серед волинських письменників отримує Національну премію України імені Тараса Шевченка. Його твори видані англійською, шведською, польською, білоруською, болгарською та іншими мовами. Сам Василь Слапчук каже, письменником його зробила війна.
Факт 7. Власний «Майдан»
За станом здоров’я В.Слапчук не міг бути присутнім на майдані разом з усіма учасниками помаранчевої революції, але шевченківський лауреат оголосив голодування, яке тривало десять діб і було припинене на категоричну вимогу лікарів. Пан Василь про це шкодує: він волів би голодувати до повної перемоги Віктора Ющенка.
Факт 8. Почесний громадянин Луцька і Волині
В 2010 році Василя Слапчука було визнано почесного громадянина Луцька, а у 2011 році Почесний громадянин Волині.
Факт 9. Антипремія
Василь Слапчук став номінантом анти премії «Золотий хрін», яку вручають митцям за найгірший опис сексу в літературі.
Факт 10. Найтитулованіший волинський письменник
Василь Слапчук – не просто найтитулованіший письменник Волині. Лауреат низки найбільш престижних літературних відзнак, нагороджений орденом «За заслуги ІІ ступення». Це людина – глиба, людина – постать з шаленим багажем інтелекту та внутрішньої енергії, з трагічною власною історією, з правильною патріотичною та моральною спрямованістю, яку вдало передає через свою творчість.
Джек Лондон
(1876 - 1916)
Факт 1. Його могло й не бути
Письменник міг зовсім не народитися на світ. Його мати, Флора Веллман, думала про те, щоб застрелитися, бо батько її дитини наполягав на аборті. На щастя, у неї нічого не вийшло. Джон Гріффіт Чейні отримав ім’я «Джек Лондон», коли його мати одружилася з Джоном Лондоном, учасником і інвалідом Громадянської війни в Сполучених Штатах.
Факт 2. Дві найважливіші жінки в житті письменника
Дві жінки в житті Джека Лондона стали для нього дуже важливими. Перша – темношкіра Вірджинія Прентісс, на її опіку матуся після народження малюка залишила його на деякий час. Друга – Еліза Лондон, старша дочка вітчима Джека Джона Лондона, вірний друг та ангел-охоронець письменника.
Факт 3. Бунт і тюремна камера
Коли йому було 18 років, його заарештували за участь у бунті. У тюремній камері він тоді просидів цілий місяць.
Факт 4. Продавець газет, прибиральник, підприємець…
Дитинство Джека Лондона було не легким, він брався за будь-яку роботу: продавав газети, працював на консервній фабриці, прибирав пивні павільйони. Намагався навіть стати підприємцем - купив старе судно і подався на ловлю крабів і креветок біля узбережжя Сан-Франциско. Але всі його починання закінчувалися крахом.
Факт 5. Перший гонорар
Свій перший гонорар Джек Лондон отримав у 16-річному віці. За публікацію нарису «Тайфун біля берегів Японії», заснованого на його особистих враженнях. Свідком тайфуну він став під час роботи на рибальському судні.
Факт 6. Подорожі на даху вагона
Джек Лондон був золотошукачем на Алясці, подорожував через всю Америку на даху вагона, був на російсько-японській війні, на островах Тихого океану і в найстрашніших нетрях Лондона для правдивості своїх романів …
Факт 7. Феноменальна працездатність
Незабаром увесь світ зачитувався творами молодого письменника. Його працездатність була просто фантастичною – за письмовим столом він міг проводити по 15-17 годин на добу. Його вважають першим письменником, що зміг заробити літературною працею мільйон доларів. Видавництва пропонували йому фантастичні на той час гонорари у 50 000 доларів.
Факт 8. Корабель за власним проектом
Зібравши близько 30 тисяч доларів, Джек Лондон за власними кресленнями збудував корабель, на якому він разом із сім’єю планував обігнути навколо світу за 7 років. Але через проблеми зі здоров’ям, що загострилися, довгу подорож довелося перервати через два роки.
Факт 9. Що ж нам залишив Джек
Джек Лондон написав понад 200 оповідань, що входять до 16 збірок, понад 20 романів та повістей, варто зауважити, що перші збірки оповідань виявили найвищий рівень його літературної майстерності.
Факт 10. Важка депресія і морфій, як знеболювальне
Останні роки свого життя письменник перебував у стані страшної депресії. Навіть літературна діяльність, яка приносила колишнього задоволення. Він помер у ніч на 22 листопада 1916 року. Причина – передозування морфію, який він приймав в якості болезаспокійливого засобу, страждаючи від ниркового захворювання – уремії. Ходили навіть чутки, що Джек Лондон пішов із життя за власною волею. Йому було лише 40 років.
Ліна Костенко
(нар. 1930р.)
Факт 1. Її манило небо
В дитинстві мріяла бути льотчицею. Якось вирішила стрибнути з парашутом. Зі старої парасольки, обідрала чорну тканину (адже парашут повинен бути білим) натягнула на каркас простирадло. Забралася на горище і, відкинувши драбину, стрибнула… Хоч і сильно забилася, але не плакала.
Факт 2. Війна і мир – теми поезій
Коли їй було одинадцять років почалася Друга Світова війна. Ці дитячі спогади вплинули на її творчість, вона багато писала про війну та мир. ЇЇ перші три книги «Проміння землі» (1957), «Вітрила» (1958), «Мандрівки серця» (1961).
Факт 3. Донька «ворога народу»
У Ліни Костенко було тавро дочки «ворога народу» (батька поетеси, Василя Костенка, блискучого педагога і поліглота, який знав 12 мов, у 1936-му засудили на 10 років концтаборів).
Факт 4. Філософія в 15, перший вірш в 16
У 15 років вона вже читала Дідро, Гельвеція, Платона, Аристотеля… Закінчила школу з медаллю. Перші вірші Ліна Костенко опублікувала в 16 років.
Факт 5. Дисидент
У радянські часи брала активну участь у дисидентському русі, за що була надовго виключена з літературного процесу. Вимушене мовчання тривало 16 років, в Україні її твори не друкувалися.
У відповідь на таку жорстоку цензуру, поетеса навіть оголосила голодування. Однак акція протесту не дала результату. Саме в цей час письменниця написала свої найвідоміші твори Берестечко і Маруся Чурай.
Факт 6. Експедиції в Чорнобиль
Після катастрофи на Чорнобильській АЕС Ліна Костенко – єдина з українських письменників – майже 20 років регулярно відправлялася в Чорнобильську зону. Та висвітлювала цю трагедію у своїх віршах. Автор сценарію фільма «Чорнобиль. Тризна» ( 1993 ).
Факт 7. Політична біжутерія
У 2005 році Костенко відмовилась приймати звання Героя України, сказавши, що поету для спілкування з народом потрібно тільки слово «Ніякі брязкальця я не візьму», – сказала вона. А також відмовилась від премії Золотий письменник України .
Факт 8. «Залізна» жінка, яку обожнювали чоловіки
У вольову, самодостатню і харизматичну жінку були закохані і В.Симоненко, і Д.Павличко. Одного разу Дмитро Павличко зізнався, що береже коробку сірників, яку придбав багато років тому для того, щоб при зустрічі прикурити поетесі цигарку. Василь Симоненко називав її «Косталіна».
Факт 9. Номінації і високі нагороди
У 1967 році Ліна Костенко була номінована на Нобелівську премію з літератури разом з Павлом Тичиною та Іваном Драчем кандидатів від України висував історик Омельян Пріцак. Серед інших нагород – Міжнародна премія Фонду Омеляна і Тетяни Антоновичів (1989), Почесна відзнака Президента України (1992), Премія імені Франческо Петрарки (1994), Перший лауреат Міжнародної літературно – мистецької премії ім. Олени Теліги (2000).
Факт 10. Планета імені Ліни
У 2015 році мала планета Сонячної системи № 290127 отримала назву Ліна Костенко.
Вільям Шекспір
(1564-1616)
Факт 1. Діти генія не читали його творів
Діти Шекспіра та його дружина були неписьменними, що було розповсюдженим явищем в ті часи, хоч сам Вільям змалку відвідував місцеву гімназію у Стратфорді, де і освоїв письмо і латинь.
Факт 2. Драматург -модник
На одному з найбільш відомих зображень Шекспіра, відомому як портрет Чандоса, в лівому вусі Шекспіра є золота сережка. Тоді це було дуже модним та свідчило про богемний спосіб життя.
Факт 3. Найуспішніший драматург світу
Вільям Шекспір – найуспішний драматург у світі. Біль нічиї твори не можуть зрівнятися з його п’єсами по частоті постановок у театрах по всій земній кулі. Провінціал, який навіть в коледжі не навчався, став найкрасномовнішим письменником у світі. Найвідомішими його романами є «Ромео і Джульєтта» та «Гамлет.
Факт 4. Не тільки література, а й ботаніка
Шекспір чудово розбирався в політиці, музиці та ботаніці – в його п’єсах знайдені згадки про 63 види рослин.
Факт 5. Шевченко і Шекспір
Тарас Шевченко захоплювався генієм Шекспіра. Він усюди возив із собою його твори. Читання «божественного Шекспіра» полегшувало поетові тяжкі дні заслання.
Факт 6. Найсуб’єктивніша фігура
Драму «Гамлет» Іван Франко назвав найсуб’єктивнішою фігурою з – поміж усіх, які створив Шекспір і є єдиною п’єсою, що містить 30 тисяч слів, а найкоротша « Комедія помилок », яка містить 15 тис. слів
Факт 7. Шекспір словотворець
Шекспір ввів в англійську мову майже 3 тисячі нових слів.Словниковий запас Шекспіра становив від 20 до 25 тисяч слів, хоча зараз освічені англійці використовують для письма і мови не більше 4 000 слів.
Факт 8. Герої Шекспіра в космосі.
Багато супутників планети Уран названі на честь персонажів творів Шекспіра.
Факт 9. Найвідоміші цитати
Багато галасу даремно», «Зробленого вже не виправиш», «Очікування - це причина усіх душевних мук та страждань», «Не все то золото, що блищить», «Бути чи не бути, ось в чому питання», «Май набагато більше, ніж демонструєш, кажи набагато менше, ніж ти знаєш».
Факт 10 . Шекспір бізнесмен
Театр зробив Шекспіра багатою людиною. Маєток Нью-Плейс, який він купив для сім’ї був другим за розмірами у Стратфорді. Це явно непоганий доказ того, настільки багатим і здатним бізнесменом був Шекспір.