Відчуття тривоги виникає коли людина починає переживати й тривожитися через деякі обставини в житті. Це абсолютно обґрунтоване відчуття, адже людина за допомогою нього може сховатися від небезпеки і згуртуватися, аби захистити себе при потребі. Особливо зараз, в умовах війни українцям притаманно переживати та тривожитись надмірно. Тож, відчуття тривоги саме по собі не робить людину тривожною, і не є підставою для діагнозу “тривожний розлад”, – повідомляють на офіційній сторінці МОЗ у Facebook.
Якщо людина не може контролювати стан тривоги і він з’являється без причини, то це є однією з ознак генералізованого тривожного розладу. Також варто звернути увагу, якщо присутні:
- поганий сон чи безсоння
- постійна дратівливість
- напруга у м’язах
- втома
Якщо ж ці симптоми супроводжуються ще й головним болем, панічними атаками, запамороченнями, нудотою – слід звернутися до спеціалістів.
Зменшити симптоми допоможе:
- відмова від алкоголю. Алкоголь працює підступно: сп’яніння зменшує тривогу, але похмілля дуже посилює;
- фізична активність – вона потрібна не просто для здорового способу життя, а й діє для тривожних людей як ліки. Регулярний спорт зменшує симптоми розладу;
- перебування на природі, спостереження за птахами. Це дозволить вирівняти частоту серцевих скорочень чи високий рівень кортизолу;
- звернення до сімейного лікаря, адже тривожний розлад часто можуть супроводжувати хронічні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця, цукровий діабет.
Пам’ятайте, розв'язання проблеми починається із її визнання. Піклуйтесь про себе та своїх близьких.
Матеріал підготовлено в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олени Зеленської.