Історія церкви в селі Городище: дев’ятнадцята історія з циклу «Старі фотографії»

28.12.2024
11:34

У мальовничому куточку на березі річки Чорногузки розкинулось село Городище, яке виникло на місці давньоруського поселення. Посеред села височіла новенька Свято-Миколаївська церква з білої цегли та з двома величезними вазами при вході. Її побудували у 1912 році. Правив у ній священник Сахович. Щосуботи пані Уляницька, яка вчителювала поряд у місцевій школі, водила дітей на службу.

У 1940 році, з приходом совєцької влади на Волинь, православна церква перейшла під юрисдикцію московського патріархату, почалось переслідування священників. Перед Великоднем 1940 року з Баєва вивезли священника із сім'єю. Старі люди постійно згадували добрим словом священника Саховича як щиру, чуйну та справедливу людину.

У липні 1943 року, коли було спалене село, згорів і дах церкви, у який потрапив снаряд. Його можна було відремонтувати, але радянська влада не дозволила, тож церковну утвар селяни зібрали у скрині і закопали. Згодом все відкопали і передали до храму сусіднього Баєва, куди і стали ходити городищани. У зруйнованій церкві була унікальна дуже гарна плитка на підлозі, де місцеві дітлахи любили гратися.

Нині на місці колишнього храму височіє пам’ятний знак – хрест, на якому зазначені роки будівництва та спалення церкви – 1912-1943 роки, а також зображено фото напівзруйнованої святині.

У 1961 році, з ініціативи місцевої влади, стіни церкви були розтягнуті тракторами, розібрані і використані для побудови Городищенського будинку культури. Процесом керували приїжджі активісти.

На початку дев'яностих років у Городищі було спроектовано двох’ярусну церкву Святителя Миколая і вже з 1991 року службу стали відправляти у нижньому храмі. Його фундамент – це підмурівки старого храму, який городищани відкопали, обчистили і перенесли на нове місце. Вже повністю новий Свято-Миколаївський храм звели у 2000 році.

Підготувала бібліотекар Джаббарова Неоніла

Поділитися:

Можливість для ветеранів отримати компенсацію за оренду житла
07.07.2025 10:09
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 252 від 7 березня 2025 року, громадяни, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України, можуть отримати грошову компенсацію за оренду…
Жительок Боратинської громади запрошують на тренінг «Як впоратися зі стресом під час війни?»
07.07.2025 08:43
Життя під час війни стало новою реальністю для мільйонів українців. Постійний тиск новин, тривоги та щоденні виклики впливають на психоемоційний стан кожного та кожної з нас. Особливо важливою стала…
Учні та педагоги Боратинської громади відвідали партнерський муніципалітет Шпрендлінген-Гензінген (Німеччина)
04.07.2025 14:45
З 24 по 30 червня делегація з Боратинської громади взяла участь у тижневій програмі культурного та освітнього обміну в партнерській громаді Шпрендлінген-Гензінген (Німеччина). До складу делегації…