Антикорупційні органи України: хто і за що відповідає?

02.05.2025
08:59

Серед усіх видів корупції понад 90% громадян вважають найсерйознішою саме політичну корупцію на найвищому рівні. Розслідуванням топкорупційних справ в Україні займається НАБУ, однак це не єдиний орган з антикорупційною підслідністю.

Хто ж саме розслідує корупційні правопорушення?

Як було зазначено, розслідування корупції серед високопосадовців та справи з особливо великими сумами збитків належать до компетенції НАБУ.

Державне бюро розслідувань розслідує злочини, пов’язані з держслужбовцями високої та середньої ланок, правоохоронцями та суддями незалежно від розміру завданих ними збитків.

Національна поліція України охоплює всі інші корупційні правопорушення, зокрема і кейси побутової корупції.

Служба безпеки України не має антикорупційної підслідності, але може проводити слідчі дії, доки прокурор не визначить іншу підслідність (на таке звернення прокурора надається 5 днів, і 10 — для прийняття рішення). Насамперед у справах, пов’язаних із державною безпекою.

Що таке підслідність і чому вона важлива?

Підслідність – це чітке визначення, який саме орган має право розслідувати той чи інший злочин. Правильне визначення підслідності забезпечує швидке розслідування, унеможливлює дублювання функцій та гарантує справедливий розгляд справи у суді.

Порушення підслідності може призвести до визнання зібраних доказів недійсними та затягування процесу. Саме тому важливо, щоб кожен орган діяв у межах своєї компетенції, дотримуючись законодавчих норм.

Крім того, належна обізнаність громадян про підслідність органів дозволяє активним українцям повідомляти про корупційні факти саме тим правоохоронцям, які відповідають за їх розслідування. Це дає змогу громадськості швидше отримувати потрібну реакцію та запобігти відволіканню правоохоронних структур від роботи в межах своєї компетенції.

З інфографікою щодо підслідності можна ознайомитися нижче.

Поділитися:

У Боратинській громаді відбувся захід для ветеранів «ЧАС Єднання»
03.07.2025 15:19
На вихідних у Боратинській громаді вперше пройшов захід «ЧАС Єднання», спрямований на об’єднання родин військовослужбовців, ветеранів та всіх чиє життя тісно пов’язане з військовою службою, захистом…
Можливість для ветеранів отримати до 1,6 мільйонів гривень на розвиток бізнесу
03.07.2025 11:53
Ветерани, ветеранки, їхні родини та родини загиблих Захисників і Захисниць можуть взяти участь у грантовій програмі «Варто РОБИти СВОЄ 2.0» та отримати від 600 тисяч до 1,6 мільйона гривень на…
«Контракт 18-24» – покоління, яке вирішує вже зараз!
03.07.2025 11:16
«Контракт 18-24» – це добровільна служба за контрактом для громадян віком з 18 до 24 років, яка дозволяє всього за 1 рік отримати конкурентні виплати, престижний досвід та соціальні гарантії, яких…