Як у Боратині вирощували хміль понад 100 років тому

Пивний завод земана

Як відомо, чехи завжди славилися своїми традиціями пивоваріння. Не винятком були і чеські переселенці, що проживали у Боратині. Саме тут, наприкінці XIX – на поч. XX ст. вирощували високоякісні сорти хмелю – богемський та баварський. Боратинський хміль слугував сировиною для виготовлення пива на відомому пивоварному заводі Вацлава Земана у Луцьку.

Коли ж у Боратині з’явилися чехи та як почали займатися хмелярством?

В Боратині чехи вперше оселилися у 1871р., спочатку чеська колонія нараховувала 14 сімей. Поступово зі зростанням кількості чеських поселенців зростала й кількість придбаної ними землі. На нових територіях чехи заводили успішні господарства, в яких так само, як у німецьких, широко застосовували сільськогосподарські машини та новітні досягнення агрономії.

Хміль

Крім традиційних для Волині та Боратина, зокрема, сільськогосподарських культур, чеські поселенці почали вирощувати й нові культури – тютюн та цукровий буряк, а також зробили вагомий внесок у розвиток хмелярства. За якістю тутешній хміль не поступався кращим закордонним зразкам, а за ароматом навіть їх перевищував. Однак хмелярством насамперед займалися заможні чеські поселенці, які мали достатньо коштів для створення та утриманні хмелевих плантацій. Варто відзначити, що чеські колоністи відіграли далеко не останню роль у тому, що наприкінці ХІХ ст. Волинь, стала регіоном, у якому вирощування хмелю набрало промислових масштабів. Так у 1895 р. у губернії було зібрано 25 тис. пудів хмелю, що становило 47 % усього збору в Російській імперії.

Наприкінці XIX – на поч. XX ст. Боратин також став своєрідним центром хмелярства у Луцькому районі. Плантації хмелю знаходилися неподалік Стиру, на території сучасного Боратина та Рованців. У 1897р. у Чеському Боратині навіть було засновано товариство з вирощування хмелю. Чехи вирощували багато хмелю, який приносив їм прибуток. Вони будували пивоварні, млини, хмелярні, ремісничі майстерні, механізовані мануфактури.

Боратин 10

Збирання хмелю у Боратині 1911 р.

Поділитися:

Свято-Пантелеймонівський храм у селі Рованці: одинадцята історія з циклу «Старі фотографії»
23.11.2024 23:55
Цікавою є історія Свято-Пантелеймонівського храму у селі Рованці, що сягає у глибину віків. Перший храм на цій території відомий від 1545 року, за часів Сигізмунда-Августа. Саме тоді на…
У Боратинській громаді відбулися заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору (ФОТО)
23.11.2024 17:47
Цього року ми втретє вшановуємо жертв комуністичного геноциду в умовах повномасштабної геноцидної війни росії проти України. Трагічні події, які ми переживаємо, засвідчують: жива пам’ять надзвичайно…
23 листопада – День пам’яті жертв Голодомору
23.11.2024 09:13
Щороку в четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Голодомор, якого зазнала Україна під час…